Veda SK o zlodejovi pamäte Alzheimerovi

06. apr. 2017 • Lekárske vedy

Veda SK o zlodejovi pamäte Alzheimerovi

Prečo nám Alzheimer kradne pamäť? Ako s ním bojovať, ako stimulovať mozog a hlavne ako pokročil výskum Alzheimerovej choroby? Máme šancu ju liečiť?

O tom všetkom budú hostia relácie VEDA.SK v sobotu  8. apríla 2017 od 22.20 do 24.00 hod. v Rádiu Slovensko hovoriť so Stanom Ščepánom. Hosťami sú doc. MVDr. Norbert Žilka, DrSc., z Neuroimunologického ústavu SAV, spoluriešiteľ výskumu lieku na Alzheimerovu chorobu a Mgr. Petra Brandoburová, PhD. z Centra Memory.

„Alzheimerova choroba si nevyberá, ona jednoducho príde.“ Objavili ju v roku 1907. Európa má osem miliónov pacientov s Alzheimerovou chorobou a náklady na jej liečbu momentálne predstavujú 141 miliárd eur. Odhady pritom hovoria, že v roku 2040 to bude až 18 miliónov pacientov. Zákerná choroba predstavuje veľký problém aj pre Slovensko, ktoré je najrýchlejšie starnúcou krajinou EÚ a už dnes má 180-tisíc pacientov s Alzheimerovou chorobou. Aj to sú témy, ktorým sa budú hostia relácie venovať.

Prof. Michal Novák, riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV pracuje so svojim tímom na vakcíne proti Alzheimerovej chorobe. V roku 2013 ju po dlhoročných skúškach bezpečnosti  po prvýkrát podali pacientovi. „Je to veľký míľnik, lebo po prvýkrát na svete sa  TAU vakcína aplikovala človeku v klinickej skúške a ľudstvo dostalo prvú nádej, že Alzheimerovu chorobu budeme vedieť liečiť a zastaviť,“ povedal prof. Michal Novák. Výsledky tejto úspešnej klinickej skúšky zverejnil aj najznámejší lekársky časopis The Lancet s impakt faktorom 23,468. O tom, ako pokračuje vývoj lieku na Alzheimerovu chorobu už viac vo Vede SK v Rádiu Slovensko.

 

Informácie poskytol: PhDr. Stanislav Ščepán, vedúci referátu pre komunikáciu a média SAV

Ilustračné foto: Pixabay.com

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
Prechod VK na VND - jeseň
Extrapolácie 2018
Veda v Centre
TVT 2018
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2017
Utorok s psychológiou TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
Aurelium - centrum vedy
CVTI SR 80. výročie
TVT 2017 články
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Prvým ľuďmi vyrobeným objektom, ktorý sa dostal do vesmíru bola nacistická raketa V2 v roku 1942.