Umelé „C-čko“ – áno, ale s mierou


Umelé „C-čko“ – áno, ale s mierou

V zimnom období, keď sú dni kratšie a slnečného svetla sa nám dostáva menej, často cítime úbytok energie. Imunita skúšaná zmenami počasia veľakrát nestačí adekvátne reagovať na útočiace vírusy a prepúšťa miesto prechladnutiu či chrípke. V snahe čím skôr sa dostať „do formy“ siahame po vitamíne C. Je všeobecne známe, že tento vitamín nielenže podporuje imunitný systém, ale pomáha aj v prevencii vírusových ochorení. Jeho užívanie nám však okrem prinavrátenia zdravia môže spôsobiť aj nečakané problémy.

ilustračné foto, Zdroj: www.pixabay.comFarmaceutická laborantka Erika Čalfová tvrdí, že pri snahe pokryť dennú potrebu vitamínu C ľudia častejšie ako k pultom s ovocím chodia do lekárne. Ponuka je široká – vybrať si môžu tabletky, šumivé tabletky, tabletky na cmúľanie alebo kvapky. Ľudské telo však dokáže jednorazovo prijať len 250 mg vitamínu C, zvyšok sa vylúči močom. Užívanie dávky vyššej ako je táto je teda pre ľudské telo nielenže zbytočné, ale dokonca i nebezpečné. Negatívne účinky nadužívania vitamínu C sa môžu prejaviť pri požití dávky vyššej ako 1000 mg za deň. Vtedy sa tento inak veľmi prospešný vitamín stáva silným oxidantom, teda látkou, ktorá podporuje tvorbu voľných radikálov. Ako ďalej upresnila Erika Čalfová, súčasne sa pri užívaní vysokých dávok vitamínu C zaťažujú obličky, ktoré ho musia z tela odfiltrovať. Prílišná starostlivosť o zdravie nám tak môže vyrobiť i obličkové kamene.

Keďže si vitamín C naše telo nedokáže vyrobiť, siahnuť po umelej forme je najľahšia cesta. Pre telo oveľa prirodzenejšia i chutnejšia je však tá prírodná – prostredníctvom zeleniny a ovocia.

 

Autor: Mgr. Monika Vozárová

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
TVT 2018 články
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Pištoľové krevety sú zaujímavé morské kôrovce s jediným veľkým klepetom.
Zistite viac