Téma 11. ročníka súťaže Young Architect Award 2019 bola vyhlásená

04. jan. 2019 • Stavebné inžinierstvo

Téma 11. ročníka súťaže Young Architect Award 2019 bola vyhlásená

Nájomné bývanie je témou 11. ročníka súťaže určenej pre mladých a začínajúcich architektov Young Architect Award (YAA) 2019. Trvá v období 14. 1. – 15. 12. 2019.

Organizátori sa rozhodli pre túto tému z dôvodu, že práve bývanie nesporne rezonuje v spoločnosti: „V dobe, kedy sme schopní postaviť rodinný dom za jedno leto a ten potom ovládať mobilom z druhej strany zemegule sa zároveň tzv. dostupné bývanie pre významnú časť spoločnosti čím ďalej tým viac stáva nedostupným.“

„Aktuálna kríza na trhu s bývaním, kedy najmä vo veľkých mestách nie je ponuka nehnuteľností schopná saturovať existujúci dopyt, spôsobuje, že sa časť obyvateľov ocitá v pasci svojich ekonomických možností. Výstavba je dramaticky spomalená dĺžkou legislatívnych procesov, navyše tu figurujú novodobé fenomény ako Airbnb, čo situáciu ďalej komplikuje a vo výsledku zdvíha ceny nehnuteľností,“ uvádza Vendula Hnídková v magazínu ERA21 02/2018.

Cieľom súťaže je zapojiť študentov architektúry a mladých architektov do 33 rokov do tvorby kvalitného prostredia pre život, zmapovať ich tvorbu a upozorniť na talenty, tiež prispieť k výchove mladých architektov, viesť ich k premýšľaniu o profesii architekta v širších súvislostiach a priblížiť architektúru širokej verejnosti, podporiť verejnú diskusii o architektúre, o verejnom priestore, ktorý nás obklopuje.

Súťažná prehliadka sa vyhlasuje ako neanonymná jednokolová súťažná prehliadka. Súťažnou kategóriou sú ideové štúdie, ktoré môžu vzniknúť či už v rámci školských prác pod odborným dohľadom vedúceho ateliéru, tak i mimo školskej výučby. Medzi hodnotiace kritériá patrí naplnenie potenciálu nájomného bývania, bezprostredné zapojenie návrhu do kontextu miesta, následný prínos pre spoločenský život v blízkom i vzdialenom okolí. Do súťažnej prehliadky môžu svoje dielo prihlásiť študenti či absolventi odborov architektúry, urbanizmu, krajinárskej a záhradnej architektúry a autodidakti praktizujúci v odbore, ktorí v konečnom termíne odovzdania súťažných prác nepresiahli vek 33 rokov.

Súťažné práce môžu byť prihlásené len autormi alebo kolektívmi. 14. 1. 2019 bude vyhlásenie 11. ročníka súťaže Young Architect Award, 28. 6. 2019 má byť uzávierka prihlášok, výsledky vyhlásia 10. 9. 2019.

 

Zdroj informácií a fotografií:

http://yaa.cz/soutez/base-info

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
Bratislavská vedecká cukráreň
Atmosféra počas TVT 2018
QUARK
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
CVTI SR 80. výročie
Veda v Centre
Prechod VK na VND - zima
Geosyntetika 2019
kúpa časopisov jún 2016
TVT 2018 články
TAG Ženy vo vede
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Spektrum vedy
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Magnet môže pri určitej teplote stratiť svoje magnetické vlastnosti.
Zistite viac