Tak som to skúsil na AFO 2016

15. apr. 2016 • Iný

Tak som to skúsil na AFO 2016

Do súťažného výberu na AFO v kategórii Súťaž krátkych filmov sa prebojoval aj film zo Slovenska Tak som to skúsil, ktorého režisérom je Pavol Korec. V dokumente predstavia vedeckí pracovníci zo Žilinskej univerzity v Žiline svoju prácu a zároveň vášeň – fotóny ako základné časti svetla, ktoré využívajú pri konštrukcii senzorov optických vlákien. Kompletný zoznam súťažných filmov nájdete na stránke AFO.

V poradí 51. ročník AFO svojim návštevníkom od 19. 4. do 24. 4. ponúkne 9 programových sekcií, v ktorom odhalí mechanizmus kontaktu s mimozemšťanmi, predstaví architektúru budúcnosti, zborí mýty o epilepsii a taktiež priblíži aktuálnu problematiku znásilnení a mnohé iné.

E. T.

Poďte preskúmať priestor ďaleko za horizontom Zeme. Navštívte exoplanéty vhodné k životu a zrekapitulujte si dobývanie Marsu. Doposiaľ to vyzerá, že kozmický priestor obývame sami, ale i tak o sebe nepretržite vysielame informácie. Komuniké možnej najnovšej správy o Zemi vyslané do medzihviezdneho priestoru odhalí sám jej autor Douglas Vakoch, prezident METI International a dlhoročný člen Inštitútu pre hľadanie mimozemskej inteligencie – SETI. Aj fanúšikovia kultových The X-Files (Akty X) si prídu na svoje. Oblasť 51 naznačuje, že intergalaktický kontakt prebehol už dávno. A tak spoločne s inžiniermi z ESA sa môžete vrhnúť proti všetkým dohadom a taktiež odhaliť kde, ako a prečo získavame informácie z našej slnečnej sústavy i mimo nej.

SPACE & PLACE

Nepopierateľným faktom je, že automobilová doprava znečisťuje ovzdušie miest a tým znižuje i kvalitu života ich obyvateľov. Populácia narastá. Nevyhnutnosťou sa stáva reorganizácia prostredia. Brilantný dokument The Human Scale predstaví myšlienku o návrate k základným potrebám človeka. O obmedzení dopravy a revolučnom koncepte tzv. vertikálneho farmárčenia osobne prehovorí jeho propagátor Dickson Despommier.

BOŽSKÁ NEMOC

Epilepsia, či už chceme alebo nie, nás sprevádza už od nepamäti. Zmienky o nej nájdeme v každej kultúre a náboženstve. Avšak, sprevádzajú ju falošné mýty i predsudky, ktoré pretrvávajú až do dnes. O tom, že jej výskum prináša kľúčové poznatky o vedomí, pamäti či vnímania seba samého a okolitého sveta, vás presvedčia popredný odborníci na epilepsiu a neurológovia – Ivan Rektor, prvý český lekár prijatý za člena Americkej neurologickej asociácie a popularizátor výskumu epilepsie Přemysl Jiruška, ktorý publikuje svoje myšlienky i v časopise National Geographic.

ZNÁSILNENIE

Silný zážitok vám sprostredkuje americký dokument The Hunting Ground, ktorý prepája akt znásilnenia s tzv. kultúrou znásilnenia (rape culture) v kontextu amerického školstva. Na premietanie naviaže panelová diskusia s Blankou NyklovouMartou Vohlídalovou, ktoré sa problematike sexuálneho obťažovania venujú v českom prostredí.

VEDA V POPKULTÚRE

Vďaka tejto tradičnej sekcii môžete vzhliadnuť najväčšie filmové trháky koketujúce s vedeckou tematikou. Tešiť sa môžete na adaptáciu knihy Carla Sagana Kontakt, na oscarového Šialeného Maxa, alebo na animák Veľká šestka a samozrejme na posledný Star Wars.

Nie menej zaujímavé sú aj ďalšie programové sekcie, a to GENDER A VEDA; GENIUS LOCI QUEER HISTORIE; GMO – GENETICKY MODIFIKOVANÝ ORGANIZMUS; INAKOSŤ POSTIHNUTIA.

Tohtoročným ťahákom festivalu je film Racing Extinction od režiséra Louie Psihoyos. Film, ktorý apeluje na nevyhnutnosť riešiť environmentálne problémy civilizácie, uvedie AFO v stredoeurópskej premiére.

"Racing Extinction" Official Trailer

Zdroj: Oceanic Preservation Society, 22. 1. 2015

Staňte sa súčasťou výskumu a nechajte sa otestovať na toxoplazmózu. Preskúmajte dennú i nočnú oblohu. Vyskúšajte okuliare, ktoré vás vezmú do inej dimenzie. Nechajte vybuchnúť sopku, alebo tipujte, kde je práve teraz zemetrasenie – to všetko môžete zažiť na AFO 2016!

Zdroj: AFO

Foto: www.pixabay.com

Spracovala: Bibiana Kubašková

Súvisiace:

Hore
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2018 články
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Vedci nevedia akej farby bol T-REX.