Študentský projekt rieši celospoločenský problém zalesňovania

21. jún. 2017 • Drevárske vedy

Študentský projekt rieši celospoločenský problém zalesňovania

Zalesňovanie – projekt je zameraný na komplexné riešenie celospoločenského problému zalesňovania a obnovy lesov. Jeho cieľom je zefektívniť obnovu a proces zalesňovania. Počas celého projektu sú hlavnými aktivitami výskum a vývoj zariadení na zalesňovanie, výskum a vývoj špeciálne navrhnutých a zabalených sadeníc a ich adaptácia v prostredí. Taká je základná charakteristika projektu Lukáša Oravca, s ktorým sa prebojoval medzi desať najúspešnejších projektov 5. kola súťaže „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“.

V čom spočíva problém so zalesňovaním a aká je aktuálna potreba v tejto oblasti? Lukáš Oravec tvrdí, že pestovanie lesa je základom a pilierom lesníctva, pričom dôraz kladie aj na trvalo udržateľné a nepretržité hospodárenie, ochranu pred škodlivým pôsobením lesnej zveri, hmyzom a pod. Medzi dôležité faktory tiež radí náročnosť terénu, obnovu po kalamitách, no tiež cenovú efektívnosť. „Snažíme sa o riešenie celospoločenského problému zalesňovania a obnovy lesov, zefektívnenie procesu obnovy, no rovnako tak gro tvorí výskum a vývoj nových zariadení a postupov.“

sadenica

Jednotlivé fázy projektu Zalesňovanie spočívajú vo výskume a vývoji sadenice, vytvorení prototypu zariadenia, baliaceho automatu, no zároveň aj robotického autonómneho zariadenia. Zalesňovač má mať podľa Lukáša Oravca zautomatizované všetky procesy; od vytvorenie diery do zeme cez automatické spustenie sadenice, odstrihnutie od ostatných sadeníc z nekonečného pása až po zahrabanie – utľapkanie. Pri tvorbe tejto idey sa Lukáš Oravec inšpiroval myšlienkou Theodora Kunkeleho: „Les prežije bez človeka, ale nie človek bez lesa.“

sadenice v sáčku

Okrem tohto projektu zalesňovania s ambíciou podporiť rozvoj lesného hospodárstva sa do desiatky víťazov dostal aj ďalší z projektov Lukáša Oravca, a síce Prírubové stroje.

 

Informácie a foto poskytol: Lukáš Oravec, tvorca projektu Zalesňovanie

Spracovala: Slávka Habrmanová, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: ZVČ

 

Súťaž „Máš nápad? Prezentuj svoj startup!“ vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzity v Košiciach prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc. Organizátorom je Univerzitné centrum inovácií, transferu technológií a ochrany duševného vlastníctva (UCITT). Hlavnými partnermi súťaže sú Slovak Business Agency (SBA) a Saab AB.

Koncom apríla sa v zasadacej miestnosti rektorátu Technickej univerzity v Košiciach konalo finále 5. kola súťaže. Súťažiace start-upy mali možnosť získať vstupenku do Startup centra TUKE, súčasťou ktorej je 6 mesačný akceleračný program na podporu rozvoja inovatívnych myšlienok. Do záverečného kola súťaže postúpilo 14 inovatívnych nápadov. Svoje podnikateľské zámery, doterajšie úspechy, ako aj plány do budúcnosti predstavili start-upy, ktoré od októbra 2016 pôsobili v Startup centre TUKE.

Súvisiace:

Hore
Prechod VK na VND
CVTI SR 80. výročie
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2017
QUARK
Aurelium - centrum vedy
Publikácie Veda v CENTRE
FVF 2018
Vedec roka 2017
Veda v Centre
TVT 2017 články
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
V roku 1962 sa zrodilo satelitné televízne vysielanie a televízny signál prekročil Atlantický oceán.
Zistite viac