Slovensko je kyberbezpečnostnou špičkou, tvrdí estónsky rebríček


Slovensko je kyberbezpečnostnou špičkou, tvrdí estónsky rebríček

V Indexe národnej kybernetickej bezpečnosti (NCSI), ktorú prednedávnom zverejnil estónsky think-tank eGA, excelovalo na prvej priečke spomedzi 63 zúčastnených krajín Slovensko. V oblasti digitálnej bezpečnosti, ktorú zabezpečujú vlády a dajú sa jednoznačne merať, predbehlo nečakane aj krajiny ako Nemecko, Veľká Británia, či Švédsko.

Tallinská Akadémia e-governmentu (eGA), ktorá v roku 2002 vznikla za podpory estónskej vlády a rozvojového programu OSN, porovnáva krajiny na základe oficiálnych údajov úrovne kybernetických politík, či vzdelávania, ochrany digitálnych služieb a osobných údajov, ako aj krízového manažmentu a boju proti kybernetickým útokom.

Podľa NCSI si Slovenská republika pri svojej premiérovej účasti na tomto prieskume zabezpečila prvenstvo až v siedmich z dvanástich kategórií. Úspešné je v oblasti implementácie kybernetických zákonov, ochrany služieb a osobných dát, ako aj boja proti priamym útokom.

Naopak, v kategóriách „príspevky do medzinárodnej kybernetickej bezpečnosti“ a „vojenské kybernetické operácie“ Slovensko získalo minimálne hodnotenia. eGA preto odporúča rozvoj práve týchto smerov.

EurActiv.sk - logoNa základe iných ukazovateľov však Slovenská republika tak výrazne nenapreduje. V rebríčku Global Cybersecurity Index (GCI) Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU), ktorý meria záväzok štátov voči kybernetickej bezpečnosti s cieľom zvýšiť informovanosť, figuruje Slovensko na 82. priečke zo 134 zúčastnených krajín. GCI ho zaraďuje do strednej skupiny „dozrievajúcich“ krajín. Lídrami v tomto rebríčku sú Singapur, Spojené štáty a Malajzia.

Nezisková organizácia CyberGreen Iniciative, ktorá sa zameriava na štúdium „zdravia globálneho kybernetického ekosystému“, zaraďuje vo svojom indexe Slovenskú republiku na 43. miesto z 245 skúmaných krajín napríklad v oblasti schopnosti odpovedať na DDOS útok (distributed denial-of-service attack).

Smernica NIS

Za pozitívnym výsledkom Slovenska v najnovšom kybernetickom indexe vidia mnohí najmä úspech v oblasti skorého zavádzania potrebnej modernej legislatívy. Tú v súčasnosti zabezpečuje najnovšie nariadenie Európskej únie.

Tým, že sú systémy ochrany naprieč Úniou rozdielne, rozdielna je aj úroveň ochrany spotrebiteľov. EÚ sa ju teraz snaží zjednotiť prostredníctvom smernice o bezpečnostných sieťach a informačných systémoch, takzvanej NIS Directive.

Všetky členské štáty majú na jej základe povinnosť prijať národnú stratégiu v oblasti bezpečnosti sietí a informačných systémov, vďaka ktorej si určia ciele a spôsoby, ako ich naplniť. Rovnako majú zabezpečiť vytvorenie orgánov, ktoré budú zodpovedať za riešenie rizík a incidentov, takzvané jednotky CSIRT.

Zákon a národní experti

Slovenská republika už túto podmienku splnila zväčša vďaka prijatému zákonu o kybernetickej bezpečnosti začiatkom tohto roka, s účinnosťou od 1. apríla.

Národný bezpečnostný úrad má v rámci zákona postavenie národnej jednotky CSIRT. Národná stratégia kybernetickej bezpečnosti je východiskovým strategickým dokumentom v tejto oblasti, pričom jeho súčasťou – tak ako to požaduje smernica NIC – je aj akčný plán.

Analytici pripomínajú, že Slovensko navyše exceluje v oblasti kybernetickej bezpečnosti aj na medzinárodných súťažiach expertov. Výrazný úspech a aj víťazstvá na cvičení Zamknuté štíty, ktoré každoročne organizuje Centrum excelentnosti NATO v Estónsku, zaznamenávajú príslušníci Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Tímy Národného bezpečnostného úradu, či Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) sa blysli aj na medzinárodnej súťaži tímov pre štátnu kyberbezpečnosť SecOps Europe 2018, či CyberEx 2017.

 

Zdroj: EurActiv.sk

Autor: Lucia Yar | euractiv.sk, 4. 4. 2018 

Uverejnila: MB

 

Vedecký kaleidoskop

Hore
CVTI SR 80. výročie
Veda v Centre
Prechod VK na VND - zima
Geosyntetika 2019
kúpa časopisov jún 2016
Bratislavská vedecká cukráreň
Atmosféra počas TVT 2018
QUARK
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
TVT 2018 články
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Spektrum vedy
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Metabezita označuje výskyt znakov ako vysoký krvný tlak, diabetes, hyperlipidémia u obéznych ľudí.
Zistite viac