Rýchlejšie, vyššie, silnejšie


Rýchlejšie, vyššie, silnejšie

Olympijské hry sú najväčším športovým podujatím na svete. Na svoje zabezpečenie potrebujú veľmi bezpečnú, odolnú a spoľahlivú IT infraštruktúru, ktorá je stopercentne pripravená na daný termín.

Na olympijských hrách v Riu sa prvýkrát časť informačného systému umiestni v cloude, čo je prelomový moment v digitálnej transformácii olympijských hier.

Keďže zimná a letná olympiáda sa striedajú v dvojročných intervaloch, vždy sú na inom mieste, vytvárajú nesmierne množstvá dát a z tohto dôvodu si vyžadujú aj obrovské IT zázemie. Až donedávna sa všetka infraštruktúra sťahovala za športovcami. Vyzretosť technológie cloudu, svet zosieťovaný vysokorýchlostnými linkami a mobilita však už umožňujú zabezpečiť väčšinu IT potrieb olympiády práve z cloudu a prejsť zo systému stavať vždy všetko nanovo k systému postav raz a používaj znova a znova. Na olympijských hrách v Riu sa vôbec prvýkrát časť informačného systému umiestni v cloude, čo je prelomový moment v digitálnej transformácii olympijských hier. O systém sa stará nadnárodná spoločnosť Atos, ktorá poskytuje olympijským a paraolympijským hrám riešenia v oblasti IT už od roku 1992.

Naplnenie hesla

Technológie napredujú obrovským tempom, presne v súlade s olympijským heslom Rýchlejšie, vyššie, silnejšie. Aj vďaka cloudovým riešeniam je olympiáda čoraz dostupnejšia všetkým ľuďom. Už počas zimnej olympiády v Soči sa výsledky disciplín priamo v dejisku i na odľahlých športoviskách na Kaukaze spracúvali v cloude a prenášali do neuveriteľných osem miliárd zariadení na celom svete. Systémy na ich spracovanie denne vyprodukovali 15 terabajtov dát; výsledky sa na hlavnej stránke hier a v systémoch agentúr objavili do pol sekundy po spracovaní.

Technici musia počas olympiády zvládnuť v priemere 10-tisíc bezpečnostných hlásení za minútu

Ešte nedávno platilo, že pri mnohých športoch bolo výhodnejšie sledovať preteky a súťaže doma v televízii ako priamo v ich dejisku. Človek síce prišiel o atmosféru miesta, no odmenou mu bolo množstvo informácií, opakované zábery či analýzy. Vďaka mobilným zariadeniam je teraz možné oboje. S tabletom či smartfónom sú vďaka aplikáciám a videostreamingu k dispozícii všetky dostupné informácie bez toho, aby divák prišiel o atmosféru podujatia. Navyše, cloud umožňuje so získanými kombinovanými dátami vytvárať analýzy, čo môže zážitok ešte viac obohatiť. Práve preto, že sú všetky vo virtuálnom prostredí, vzniká možnosť spájať ich, vyhodnocovať a hľadať nové spôsoby, ako ich využiť.

Akreditácia

Akreditácia predstavuje kritický prvok pri zabezpečení hier. Každá akreditácia obsahuje meno a fotografiu osoby, ako aj bezpečnostný čiarový kód, ktorý identifikuje držiteľa a určuje mu prístupové práva. Koncom mája 2016 spoločnosť Atos oznámila, že počas nasledujúcich troch mesiacov vydá 300-tisíc akreditácií pre médiá, športovcov, funkcionárov a sponzorov, na základe ktorých budú mať vstup na olympijské športoviská a povolenie na vstup do Brazílie.

Na OH v Riu vydajú 300-tisíc akreditačných pasov

Ako sa akreditácie rozlišujú? Šprintér na 100 metrov bude mať, napríklad, prístup na štadión a do olympijskej dediny, zatiaľ čo novinár bude mať prístup do hlavného centra pre tlač a do jedálne pre médiá. Všetci akreditovaní cudzinci môžu svoju akreditáciu použiť ako vízum pre vstup do Brazílie, uviedla Francess Lusacková, generálna riaditeľka organizačného výboru Rio 2016 pre akreditáciu.

 

Autor: Redakcia QUARK, spracované z podkladov spoločnosti Atos

Foto: Pixabay.com, Atos

Uverejnila: ZVČ

 

Viac o tom ako vyzerá IT infraštruktúra zabezpečujúca akreditáciu a výsledkový servis na olympijských hrách v Riu, sa dočítate v časopise Quark (číslo 8/2016), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

Súvisiace:

Hore
CVTI SR 80. výročie
Prechod VK na VND - jeseň
Extrapolácie 2018
Veda v Centre
TVT 2018
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2017
Utorok s psychológiou TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
Aurelium - centrum vedy
TVT 2017 články
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Červená krvinka dokáže spraviť okruh celého vašeho tela za 20 sekúnd.