Prvú slovenskú družicu skCUBE vynesie do vesmíru indická raketa

22. jún. 2017 • Fyzikálne vedy

Prvú slovenskú družicu skCUBE vynesie do vesmíru indická raketa

Už o niekoľko hodín – v piatok 23. júna 2017 o 05.59 hod. stredoeurópskeho letného času – je plánovaný štart prvej slovenskej družice skCUBE. Indická raketa PSLV-C38, na vrchu ktorej bude umiestnená slovenská družica, odštartuje z vesmírneho strediska Satish Dhawan Space Centre, známym pod názvom Šriharikota. Ide o historickú chvíľu pre Slovensko. Štart družice je vyvrcholením niekoľkoročnej práce mnohých slovenských pracovísk.

Túto skvelú správu sme sa dozvedeli dnes na tlačovej besede Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) v B-klube Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Unikátny projekt realizuje SOSA v spolupráci s niekoľkými slovenskými univerzitami a technologickými spoločnosťami. Cieľom je najmä popularizácia vedy a techniky a demonštrácia nových technológií vo vesmírnom sektore. Súčasťou projektu je aj vedecký experiment a niekoľko medzinárodných spoluprác.

Z tlačovej besedy S0SA, 22. 6. 2017. Zľava: Ing. Miroslav Šmelko, PhD., Mgr. Michaela Musilová, PhD., Jakub Kapuš, prof. Ing. Peter Ballo, PhD.

Všetky podstatné informácie týkajúce sa priebehu príprav 1. slovenskej družice skCUBE, ako aj podrobné údaje k štartu družice z Indie, poskytli: Mgr. Michaela Musilová, PhD., hosťujúca profesorka na FEI STU, predsedníčka SOSA, Jakub Kapuš, podpredseda SOSA, Ing. Miroslav Šmelko, PhD., z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (vľavo) a prof. Ing. Peter Ballo, PhD., z FEI STU v Bratislave (vpravo).

Predsedníčka SOSA Dr. Michaela Musilová zdôraznila: „Vďaka projektu skCUBE sme získali nesmierne cenné skúsenosti a znalosti z oblasti vývoja náročných kozmických technológií a podarilo sa nám popri tom vyvinúť niekoľko inovačných technológií, o ktoré je veľký záujem zo zahraničia. Príkladom toho je množstvo medzinárodných partnerstiev a spoločných projektov, ktoré sme začali práve na báze záujmu o skCUBE a jej technológie.“ Ďalej uviedla: „Projekt skCUBE je pre nás pevným základom, na ktorom môžeme stavať ešte väčšie projekty na Slovensku i v zahraničí. Okrem toho, projekt pomáha popularizovať štúdium technických smerov medzi mladými ľuďmi a aj vďaka nemu Slovensko začalo spoluprácu s Európskou vesmírnou agentúrou. Dá sa povedať, že hlavné ciele tento projekt splnil už pred samotným štartom.“

Dr. Miroslav Šmelko z Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach doplnil: „Už len fakt, že sa niekomu podarí vyvinúť, vyrobiť, otestovať a kvalifikovať satelit pre kozmický let, je zdroj obrovských skúseností, znalostí a inovácií a je základom pre ďalšie podobné projekty. Letecká fakulta od svojho vstupu tento projekt podporovala a vyzdvihovala jeho prínos.“

Podpredseda SOSA Jakub Kapuš zasa pripomenul: „Pri každom vesmírnom lete je naozaj obrovské množstvo vecí, ktoré môžu zlyhať. Po rokoch a po tom, koľko času, námahy, najrôznejších problémov a financií sme do toho všetci investovali, si ani nechcem predstavovať, že sa niečo môže pokaziť. Ale treba s tým počítať. Tak isto treba brať do úvahy fakt, že termín štartu nemusí byť definitívny. Nepriaznivé počasie alebo zlý údaj jedného z tisícok senzorov na rakete môže štart pozastaviť. Pri kozmických letoch je to celkom bežné a musíme s tým počítať. Avšak už teraz je za nami kus práce, ktorá by sa nepodarila bez našich partnerov. Za ich podporu a dôveru projektu som im nesmierne vďačný.“

Prof. Peter Ballo z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva FEI STU v Bratislave uviedol: „Projekt prvej slovenskej družice skCUBE patrí k nosným projektom SOSA. Vynesením satelitu na obežnú dráhu Zeme ale ich práca neskončila. Za podpory ministerstva školstva zriadili sieť podzemných anténnych sytémov a riadiace stredisko, kde budú zachytávať signály z skCUBE a iných satelitov, čím pomôžu aj zahraničným tímom. SOSA taktiež spustila tzv. kozmické inkubátory, ktorých náplňou je vzdelávanie a odovzdávanie cenných skúseností s vývojom kozmických technológií študentom slovenských univerzít. Som rád, že sa aj naša univerzita mohla podieľať na tomto unikátnom projekte. Talenty treba podchytiť a vytvoriť im vhodné a stimulujúce prostredie pre ďalší rozvoj. Myslím, že práve toto sa nám v spolupráci so SOSA úspešne darí."

Indická raketa PSLV-C38

Indická raketa PSLV-C38, ktorá vynesie 1. slovenskú družicu skCUBE do vesmíru

Družica skCUBE bude súčasťou misie, ktorá na orbitu vynesie 31 družíc vrátane indického satelitu Cartosat-2E a českého cubesatu VZLUSAT-1. K oddeleniu družice od stupňa nosnej rakety dôjde v čase medzi 17. a 23. minútou po tom, čo 44 metrov vysoká a 320 ton vážiaca raketa zapáli svoje motory. V tom okamihu sa začne misia 1. slovenskej družice. Počas dňa sa SOSA pomocou anténnych systémov bude pokúšať o zachytenie prvých signálov a dát z družice. 

SOSA pri príležitosti štartu skCUBE organizuje aj živý prenos na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave.

 

Informácie poskytli: Dr. Michaela Musilová, predsedníčka SOSA a Jakub Jakuš, podpredseda SOSA

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto z tlačovej besedy: NCP VaT pri CVTI SR

Súvisiace:

Hore
Prechod VK na VND
CVTI SR 80. výročie
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2017
QUARK
Aurelium - centrum vedy
Publikácie Veda v CENTRE
FVF 2018
Vedec roka 2017
Veda v Centre
TVT 2017 články
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Grónsky ľadovec je po antarktickom druhým najväčším ľadovcom na Zemi.
Zistite viac