Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Dostatok potravín pre všetkých: Českí vedci hľadajú riešenia, ako nasýtiť svet

VEDA NA DOSAH

Podvýživou trpí 800 miliónov ľudí a číslo stúpa. Zabezpečiť dostatok potravín pre všetkých je preto naliehavou výzvou súčasnosti.

Dvaja poľnohospodári v poli kukurice so zavlažovacím systémom v pozadí. Zdroj: iStockphoto.com

Problémom je plytvanie potravinami. Podľa OSN sa ročne vyhodí až tretina celosvetovo vyprodukovaných potravín. Zdroj: iStockphoto.com

Vedci z deviatich pracovísk českej Akadémie vied (AV ČR) sa v rámci programu Potraviny pre budúcnosť Stratégie AV21 snažia prispieť k tomu, aby ľudstvo malo dostatok potravín aj o niekoľko desaťročí. Pomôcť by mali nové technológie, využitie netradičných plodín aj systém výstrah reagujúcich na zmenu klímy. Program je rozdelený do deviatich tematických oblastí, pričom každá prináša konkrétne výsledky.

Zdvojnásobenie poľnohospodárskej produkcie do roku 2050

Už teraz trpí chronickou podvýživou 800 miliónov ľudí na svete a tento počet sa stále zvyšuje. Zabezpečenie dostatku potravín v budúcnosti je preto jednou z najnaliehavejších výziev súčasnosti. Vyžaduje si spoluprácu medzi vedcami, politikmi, poľnohospodármi, priemyslom a verejnosťou. Nedostatok základných potravín môže na globálnej úrovni spôsobiť rast cien a infláciu, politickú nestabilitu, vojnové konflikty a migráciu.

Podľa koordinátora výskumného programu Potraviny pre budúcnosť Stratégie AV21 Jaroslava Doležela z Ústavu experimentálnej botaniky AV ČR sa podarí odvrátiť riziko budúceho hladomoru len vtedy, keď sa poľnohospodárska produkcia do roku 2050 v porovnaní s rokom 2000 zdvojnásobí.

Významným nástrojom, ktorý zvýši efektivitu šľachtenia, majú priniesť najnovšie molekulárne techniky. „Plodiny novej generácie budú mať stabilný výnos i za nepriaznivých podmienok a budú odolné proti chorobám a škodcom, čo umožní znižovať spotrebu chemikálií v poľnohospodárstve. V neposlednom rade bude vďaka týmto moderným technikám možné získať plodiny s vyšším obsahom zdraviu prospešných látok,“ vysvetlil Jaroslav Doležel.

Systémy včasnej výstrahy proti výkyvom počasia

Klimatické zmeny so sebou prinášajú extrémne fenomény počasia. Máme viac tropických dní, častejšie prívalové zrážky či jarné mrazy. Toto všetko má negatívny vplyv na poľnohospodárstvo a kvalitu úrody.

Vedci preto budujú systémy včasnej výstrahy proti negatívnym účinkom počasia, ako je napríklad intersucho.cz, agrorisk.cz alebo firerisk.cz. Poľnohospodárom umožňujú lepšie reagovať na zmeny počasia a šírenie škodcov. Podľa klimatológa Zdeňka Žaluda z Ústavu výskumu globálnej zmeny AV ČR je o ne veľký záujem.

Zdravá pôda, netradičné hnojivá a obmedzenie plytvania

Vedci sa zameriavajú aj na zdravie pôdy, ktorá je nevyhnutná pri produkcii potravín. Nešetrné spôsoby jej obrábania, zvýšené zrážky a silné vetry môžu spôsobiť zníženie jej kvality, degeneráciu a eróziu. Týmto negatívnym procesom je nutné včas predchádzať. „Je veľmi dôležité zvyšovať obsah organickej hmoty v pôde. V našom programe sme preto aktívne testovali rôzne varianty organických hnojív a pôdnych doplnkov, napríklad biouhlíka, kompostu, exopolysacharidov či hydrolyzátu z odpadu, ktoré majú potenciál zlepšiť kvalitu pôdy či znížiť jej kontamináciu toxickými prvkami,“ vysvetlila Veronika Jílková z Biologického centra AV ČR.

Celosvetovým problémom je aj neuveriteľné plytvanie potravinami. Podľa údajov OSN sa každý rok vyhodí až tretina všetkých celosvetovo vyprodukovaných potravín, čo predstavuje 1,3 miliardy ton. Ide o množstvo, ktoré by dokázalo nasýtiť až tri miliardy ľudí. Výskumný program sa téme venuje dlhodobo. Zberu dát týkajúcich sa oblasti spotrebiteľského správania vo vzťahu k potravinám sa venujú vedci zo Sociologického ústavu AV ČR.

Mikroriasy ako potravina budúcnosti

Obsah živín v potravinách má veľký vplyv na ľudské zdravie. V tejto súvislosti je veľmi sľubný výskum mikrorias, ktoré sú bohaté na bielkoviny a antioxidanty.

Vedecký tím Ondreja Prášila z Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR vyšľachtil novú riasu, žltú chlorelu, ktorá je mimoriadna pre vysoký obsah žltého farbiva luteínu.

Luteín napríklad pomáha znižovať prejavy vekom podmienenej degenerácie sietnice oka. Vedci sa tiež zaoberali hľadaním nových kmeňov mikrorias s obsahom ďalších účinných látok na liečbu nešpecifických zápalov čriev a podporu črevného mikrobiómu.

Výsledky výskumného programu Potraviny pre budúcnosť Stratégie AV21 boli prezentované na konferencii na pôde Akadémie vied ČR.

Zdroj: TS AV ČR

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky