Na podujatí v Stuttgarte reprezentoval Slovensko projekt GrowBox

08. apr. 2018 • Iný

Na podujatí v Stuttgarte reprezentoval Slovensko projekt GrowBox

Celkovo 15 finalistov zo 7 regiónov strednej Európy sa koncom februára zúčastnilo dvojdňového finále prezentácií najlepších podnikateľských nápadov s názvom „CERIecon Startup Finals – Pitch & Play Time“ v Stuttgarte. Slovensko v kategórii ekonomická inovácia reprezentoval projekt GrowBox a jeho zakladateľ Ivan Šodor. Svoje myšlienky predtým rozvíjal a projekt vylepšoval v rámci Playparku Bratislava, ktorý je iniciatívou v rámci medzinárodného projektu CERIecon.

Pomôcť pestovať rastliny doma, po celý rok a bez námahy je cieľom finálového projektu zo Slovenska. GrowBox používa technológiu, ktorá dodáva živiny ku koreňom vo forme hmly. Tá sa ultrazvukom vytvára zo živného roztoku a slúži na prenos živín ku koreňom. Hmla dokonale pokryje celú plochu koreňov, čím zabezpečí maximálne vstrebávanie živín. Korene voľne visia do izolovaného priestoru, v ktorom sa nachádza vzduch a hmla. Dostatok vzduchu prirodzene urýchľuje rast.

Dostatok svetla zabezpečuje úsporné LED osvetlenie umiestnené nad rastlinami. „Projekt vznikol z vlastnej potreby. Chceli sme pestovať zeleninu priamo v byte v meste po celý rok, chutnú a čerstvú. Dôvodom bolo, že zelenina predávaná v supermarketoch nebola podľa nás dostatočne kvalitná,“ uvádza tvorca projektu. Podľa prieskumu vraj domácu zeleninu preferuje 55 % ľudí. Napriek tomu je až 83 % z nich odkázaných na nakupovanie v supermarkete.

„Ako najväčšiu prekážku v pestovaní vlastných rastlín ľudia vnímajú nedostatok priestoru na pestovanie a podľa prognóz bude priestoru na pestovanie ešte menej. Do roku 2050 bude žiť v mestách až 70 % svetovej populácie, pričom sa tam vyprodukuje iba 15 % potravín,“ podotkol Ivan Šodor, ktorý prezentoval svoj projekt na podujatí  v Stuttgarte.

Podelil sa aj s dojmami, skúsenosťami a odporúčaniami z prvej tréningovej periódy: „Budúcim účastníkom Playparku by som odporučil si počas tréningovej periódy v Playparku overiť svoj zámer, svoju ideu, validovať ju na trhu, rozprávať sa o nej s ľuďmi, získavať spätnú väzbu a hľadať potenciálnych zákazníkov. Potom sa zámer ľahšie prezentuje pred komisiou a odpovedá na jej relevantné otázky. Čiže hlavne validácia, na nej si treba dať najviac záležať počas svojho času v Playparku.“

Ďalšia z finalistiek zo Slovenska, Zuzana Viechová sa s projektom miljö, prihlásenom v kategórii sociálna inovácia finále zúčastniť nemohla kvôli chorobe.

Medzinárodné finále podnikateľských nápadov CERIecon Startup Finals v Stuttgarte (Foto: Petra Rösch)

V rámci prvého dňa sa v Stuttgarte konalo osemfinále a semifinále, v ktorom si účastníci vybrali z obálok úlohy s kreatívnymi výzvami a v zmysle vylosovanej úlohy mali flexibilne prispôsobiť svoj podnikateľský nápad aj jeho prezentáciu. Druhý deň patril finále na veľkom pódiu Stuttgartského Theaterhausu, kde svoje nápady prezentovali dvaja finalisti z každej kategórie. Výhercami sa stali projekty HyperSky z Playparku Krakow, ktorý sa zameriava na zber dát v reálnom čase pomocou nízko nákladového satelitu, za ekonomickú inováciu a Techart – Life Saving Bracelet z Playparku Brno, inteligentný náramok vyhodnocujúci životné funkcie, ktorý môže zachrániť život, za sociálnu inováciu.

Úspešný startuper a investor Slavomír Hruška, ktorý bol jedným z členov medzinárodnej komisie hodnotil podujatie pozitívne, no pridal aj pár námetov na zlepšenie do budúcna: „Priebeh podujatia bol dobre zorganizovaný, vzhľadom na to, že sa event konal po prvýkrát. Popracoval by som však viac na príprave súťažných úloh pre start-upy alebo ich dokonca úplne vynechal. Kreatívne úlohy počas semifinále by mohli byť viac realistické ako ´fiktívne´, aby start-upy vedeli relevantne reagovať a prispôsobiť im svoju prezentáciu.“

Pridal aj niekoľko tipov pre budúcich účastníkov: „Pre projekty je veľmi dôležité, aby počas takzvaného ´pitchu´, prezentácie, ktorá trvá len niekoľko minút, vedeli predstaviť svoj projekt tak, aby ho porota pochopila, čo nie je ľahká úloha a nemali by ju ani brať na ľahkú váhu. Aj na tomto podujatí sa nám potvrdilo, že aj veľmi dobrá myšlienka môže žiaľ zlyhať na slabej prezentácii.“

Podobné finále než v Stuttgarte čaká dvoch najúspešnejších účastníkov druhej periódy Playparku Bratislava na jeseň v Benátkach. Dostanú možnosť prezentovať svoj podnikateľský nápad na medzinárodnom podujatí „Pitching finals“.

************************************************

Druhá séria Playparku sa začala v apríli 2018. Playpark Bratislava je iniciatívou medzinárodného projektu CERIecon, ktorá podporuje študentov, absolventov vysokých škôl, budúcich podnikateľov a iných nepodnikateľov s inovatívnym podnikateľským nápadom.

O projekte CERIecon

 

Zdroj informácií a fotografií: www.sbagency.sk

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
Atmosféra počas TVT 2018
QUARK
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
CVTI SR 80. výročie
Veda v Centre
Prechod VK na VND - zima
Geosyntetika 2019
kúpa časopisov jún 2016
Bratislavská vedecká cukráreň
TVT 2018 články
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Spektrum vedy
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Pôda je v rozsahu ľudského života neobnoviteľný prírodný zdroj
Zistite viac