Môj experiment a prvý dotyk s vedou

05. nov. 2018 • Iný

Môj experiment a prvý dotyk s vedou

Môj prvý dotyk s vedou a Môj experiment boli témami tohtoročných súťaží, ktoré Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky pri CVTI SR už tradične organizuje v rámci Týždňa vedy a techniky (TVT) na Slovensku. Tento rok prišlo do súťaže spolu 400 príspevkov, ktoré hodnotila odborná komisia. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo 5. novembra 2018 v Zážitkovom centre vedy Aurelium. Vecné ceny do súťaže venovali partneri – spoločnosť Slovenské elektrárne a spoločnosť EPSON. Ceny víťazom slávnostne odovzdali zástupkyne partnerov – pani Lívia Nogová za Slovenské elektrárne a  pani Kateřina Vymazalová za EPSON.

Úlohou vo výtvarnej súťaži, ktorá sa konala už 13-ty krát, bolo nakresliť alebo výtvarnou formou vyjadriť tému Môj prvý dotyk s vedou. V rámci témy mohli žiaci výtvarne zobraziť svoje prvé skúsenosti s vedou a to, čo ich ako prvé nadchlo vo vlastnom vedeckom bádaní. Žiaci pri svojej tvorbe využívali najmä maľbu, kresbu, koláž či litografiu. Na prvom mieste v I. kategórii výtvarnej súťaže sa umiestnil Patrik z Komárna s grafikou Vedecký jarmok Rozmarínky, prostredníctvom ktorej znázornil zábavné pokusy na vedeckom jarmoku. Na druhom mieste sa s prácou Stroj na výrobu domu umiestnil Samuel z Liptovského Jána a cenu za tretie miesto si odniesla Mária z Ružomberka s prácou Robostroj.

Patrik z Komárna, Vedecký jarmok Rozmarínky Timea z Michaloviec, Moja veda
1. kategória/víťaz: Patrik z Komárna, Vedecký jarmok Rozmarínky 2. kategória/víťazka: Timea z Michaloviec, Moja veda

Víťazkou druhej kategórie sa stala Timea z Michaloviec s prácou Moja veda, v ktorej na základe svojich skúseností a fantázie zobrazila predmety, ktoré ovláda a dala do súvisu s vedou. Druhou bola žiačka Zoja z Topoľčian, ktorá v práci DNA znázornila zväčšenú DNA ako symbol, že sme od prvopočiatku prepojení s vedou a tiež jej prvý dotyk s vedou – mikroskop v škole a prvé pozorovanie. Tretie miesto obsadil Michal z Komárna a jeho Veselé bádanie.

ocenení vo výtvarnej súťaži TVT 2018 počas slávnostného odovzdania cien

V tretej kategórii sa na prvom mieste zúčastnila Katarína z Chynoran s prácou Čo si predstavujem, keď sa zahľadím, kde inšpiráciou bol jej koníček. Autorka sa venuje astronómii a medzi jej prvé spomienky na astronómiu patria večerné posedenia v rodnej dedinke Chynorany pod hviezdnou oblohou. S kolážou Veda skrytá v slovách s motívom autoportrétu v knižnici na ceste za vzdelaním si Monika z Topoľčian vyslúžili druhé miesto. Na treťom mieste skončila Petronela s Moldavy nad Bodvou s prácou Môj prvý dotyk.

Katarína z Chynoran, Čo si predstavujem, keď sa zahľadím
3. kategória/víťazka: Katarína z Chynoran, Čo si predstavujem, keď sa zahľadím 

Môj experiment

Témou šiesteho ročníka fotografickej súťaže bol Môj experiment, v rámci ktorej mohli študenti, doktorandi a mladí ľudia do 30 rokov prezentovať prípravu a realizáciu svojho experimentu. Prvé miesto v prvej kategórii obsadila Alla z Košíc, ktorá k zadaniu súťaže pristupovala ako k  fotografickému experimentu. Venovala sa v ňom optickým princípom a použila princíp optického zobrazovania, kde sa na skle nakvapkané kvapky oleja správali ako malé vypuklé šošovky a v každej jednej kvapke sa zobrazil motív látky umiestnený 30 cm pod sklom. Vznikla tak fotografia Lens space.

Alla z Košíc, Lens space
Alla z Košíc, Lens space

Na prvom mieste v tretej kategórii sa umiestnila študentka Jarmila z Košíc s fotografiou Tajomné prepojenie medzi bunkami výstelky centrálneho kanála miechy a cievami. „Človeka privádzajú do úžasu pohľady na imunofluorescenčne značené tkanivo miechy cez okulár konfokálneho mikroskopu. Výbežky buniek výstelky centrálneho kanála miechy tvoria kontakt s cievami. Napriek tomu, že toto vzájomné spojenie je tak markantné, naďalej zostáva zahalený dôvod tohto prepojenia.“ popísala svoje dielo Jarmila.

Jarmila z Košíc, Tajomné prepojenie medzi bunkami výstelky centrálneho kanála miechy a cievami
Jarmila z Košíc, Tajomné prepojenie medzi bunkami výstelky centrálneho kanála miechy a cievami

Pätnásty ročník TVT

V poradí už pätnásty ročník TVT uzatvára Vedeckú jeseň podujatí zameraných na popularizáciu vedy a techniky a potrvá do 11. novembra 2018. Mottom tohto ročníka je „15 rokov stretnutí s vedou! Objavuj ju s nami“. Vedu môžete objavovať prostredníctvom takmer 400 popularizačných podujatí po celom Slovensku. Hlavným organizátorom a garantom TVT 2018 je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a Centrum vedecko-technických informácií SR. Spoluorganizátorom podujatia je občianske združenie AMAVET. Generálnym partnerom TVT 2018 je Huawei, hlavným partnerom sú Slovenské elektrárne. Partnermi sú Epson a Grow with Google.

Zoznam výhercov súťaží a fotografie ich prác sú zverejnené na stránke Týždňa vedy a techniky v sekcii Výtvarná súťaž Fotografická súťaž.  

 

Spracovala: Martina Pitlová, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Marián Zelenák, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustrácie v texte: ocenené práce

Uverejnil: LČ

Súvisiace:

Hore
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
TVT 2018 články
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Čínska ľudová báj hovorí, že čaj objavil čínsky cisár Šen-nung pred 5 000 rokmi.
Zistite viac