Medzinárodný festival populárno-vedeckých filmov Academia Film Olomouc (AFO) zahájil 53. ročník

24. apr. 2018 • Iný

Medzinárodný festival populárno-vedeckých filmov Academia Film Olomouc (AFO) zahájil 53. ročník

Pre návštevníkov sú pripravené témy o našej závislosti na oceánoch, internete alebo alkohole. Ale tiež o skrytom živote žralokov, aktívnych vulkánoch, móde vo svete vedy, ženách v disidente, šialenstve a sexuálnom obťažovaní. Aj o tom všetkom je 53. ročník vzdelávacieho filmového festivalu Academia Film Olomouc 2018 (AFO). Súčasťou festivalu bude opäť aj ocenenie zaujímavých filmov z oblasti vedy a techniky, hudobný program, množstvo podnetných prednášok, a tento ročník prinesie vlastný program aj pre najmenších, AFO junior. 

„V minulých rokoch bola ponuka obrovská, preto sme sa v tomto roku rozhodli urobiť komplexný celotýždňový program pre deti všetkých vekových kategórií. Naši návštevníci by počas AFO týždňa mali vzdelávať a zabávať vedou nielen seba, ale celú svoju rodinu. Osobne si myslím, že najmladší diváci sú tí najcitlivejší – všetci sú totiž rodenými vedcami a bádateľmi,“ zhŕňa ciele programu AFO junior riaditeľ festivalu Jakub Ráliš.

10 programových sekcií AFO 2018

Závislosť / O podobách závislostí

Závislosť na drogách, akými sú ropa, elektrina, technológie alebo móda. Slovo, ktoré znamená niečo nutne potrebovať, ale aj strácať kontrolu – nad svojim správaním, nad svojím okolím. V rámci sekcie preskúmame tenké hranice medzi tým, kedy jednotlivé fenomény v našich životoch zvládame a kedy sme na nich skutočne závislí.

Oceány / O budúcnosti celého ľudstva

Z oceánov všetko pochádza a všetko sa do nich tiež vracia. Oceány sú najdôležitejšie a zároveň najviac postihnuté časti našej biosféry. Sú obrovské a pritom tak vzdialené, obzvlášť pre suchozemcov, akými sme my sami. Napriek tomu sú blízke a pre náš každodenný život esenciálne.

Mŕtve zóny, viac plastu ako rýb, okysľovanie, zmena teplôt, hromadné vymieranie, preľudnenie na brehoch a s ním spojené znečistenie – to všetko sa v súvislosti s oceánmi v súčasnej dobe deje veľkou rýchlosťou, a to v ďaleko väčších rozmeroch, ako si pôvodne predstavovali aj tí najväčší pesimisti. 

Život on-line / O internete, počítačových hrách a vplyvu na mozog ľudstva

Internet, smart obrazovky, počítačové hry. Naše každodenné predmety relaxu, zábavy a závislosti. Ovplyvňujú naše životy v profesionálnej, osobnej aj sociálnej rovine. Do akej miery sú ale pre nás moderné technológie skutočne prospešné? Ako veľmi ovplyvňujú naše myslenie a sústredenosť?

AFO

Alkohol / O histórií, vývoji a vplyvu etanolu, najslávnejšej kvapaline na Zemi

Sekcia odhalí, ako sa zmenilo spoločenské vnímanie alkoholu a aký vplyv malo na rozvoj našich spoločností. Podtrhne prínos alkoholických nápojov pre vývoj kultúry, ale tiež zadefinuje rizika nadmernej konzumácie. 

Veda v móde / O móde ako klíči k budúcnosti, aj k ekologickej katastrofe

Každý z nás môže byť módnym konzumentom, ktorý na Zemi zanecháva hlbokú stopu nielen nadmerným nakupovaním oblečenia, ale aj jeho bezúčelným vyhadzovaním.

Veda v móde upozorní na problémy, ktoré módny priemysel na Zemi vytvára. Nepôjde však iba o poukázanie na reálne hrozby, sekcia ponúkne aj konkrétne riešenia, akými sa množstvo súčasných módnych dizajnérov  snaží negatívne, prevažne ekologické následky zlepšovať. 

Žraloky / O miznúcom fenoméne, ktorý ešte stále môžeme zachrániť

Každú hodinu je na Zemi zabitých 11 417 žralokov. To je 100 miliónov ročne. Iba kvôli nezmyselnosti nelegálneho predaja ich plutiev. Pokiaľ s tým niečo neurobíme, fascinujúci predátor, ktorý sa na Zemi objavil už v období prvohôr, definitívne zmizne a celý ekosystém dôjde do ďalšej fázy svojho rozkladu.

Vďaka obohacujúcej tvorbe česko-amerického filmára Steva Lichtaga či dokumentom z produkcie National Geographic zbúrame mýty o Veľkom bielom žralokovi ako o stroji na zabíjanie. Naopak odhalíme jeho skutočný charakter – tvár prirodzene nebezpečnej, avšak prekrásne a neustále prekvapujúcej paryby, o ktorej živote, komunikácii, rozmnožovaniu a smrti vieme aj dnes stále málo.

Vulkány / O aktívnych vulkánoch a súčasnej sopečnej činnosti

Hlboko pod nami vrie ohromné množstvo energie, ktoré vyčkáva na svoje prebudenie. Sopečná sekcia Volcania rozpohybuje litosferické dosky a ukáže aktuálny filmársko-vedecký výskum hrozivých vulkánov. Prostredníctvom dokumentov na vás vychrlíme sopečné hrozby minulosti, súčasnosti i budúcnosti.

AFO

Ženy v disidente / O ženách, o ktorých sa nehovorí

Súčasťou československého disidentu boli ženy od samého začiatku. Ich mená, osudy a príbehy verejnosť ale dodnes nepozná. Je načase to zmeniť. Sekcia predstavuje projekt Národního kontaktního centra – gender a věda AV ČR a zameriava sa na dva kľúčové aspekty. Na to, akú úlohu ženy československého disidentu mali a ako sa im cez všetky politické a spoločenské prekážky žilo a darilo.

„Konsent“ / O tom, že sexuálne obťažovanie nesmieme prehliadať

Znásilnenie a sexuálne obťažovanie verejnosť v Českej republike často prehliada a tabuizuje. AFO 2018 plynulo nadviaže na svoju tradíciu a nastaví zrkadlo všetkým mýtom a klamstvám o sexuálnom násilí. Sekcie predstaví projekt Konsent a kampaň Když to nechce, tak to nechce, ktoré poskytnú informácie a možnosti, ako sa aktívne zasadiť o zásadnú zmenu prístupu k tak bolestivej téme.

Dohnanie k šialenstvu / O spoločnosti, ktorá určuje normálnosť

AFO sa už v minulosti venovalo rôznym druhom šialenstva. Od geniálnych vedcov a vedkýň, ktorých vášeň pre vedu dohnala na samý okraj zdravého rozumu, až po eticky a morálne pochybné pokusy zdanlivo vedúce k lepšej ľudskej spoločnosti. V súčasnosti je znovu na čase zvoliť ďalší uhol pohľadu.

Spoločnosť, do ktorej patrí každý z nás. Definuje, čo a kto je „normálny”, „zdravý”, „príčetný”, pričom tých, ktorí sa do takýchto škatuliek nehodia, hneď označuje za „šialencov” a „bláznov”.

V centre pozornosti sekcie Dohnanie k šialenstvu budú ľudia a inštitúcie, ktoré a ktorí z nejakého dôvodu nespĺňajú spoločenské kritéria pre normálnosť. Príde však aj na tých, ktorí naopak pravidlá až úzkostlivo dodržiavajú a kvôli neschopnosti ich kriticky reflektovať sa pre ostatných členov a členky spoločnosti stávajú hrozbou.

AFO 2018 from AcademiaFilmOlomouc on Vimeo.

 

Zdroj informácií, foto a video: AFO.cz

Spracovala: Zuzana Vetrecin Čeplíková, NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
kúpa časopisov jún 2016
Bratislavská vedecká cukráreň
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2018 články
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Spektrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Bryndza pôvodne vznikla z potreby uchovať čerstvo nadojené ovčie mlieko.
Zistite viac