Medzinárodný deň detí opäť priniesol skok do vedy

02. jún. 2018 • Prírodné vedy

Medzinárodný deň detí opäť priniesol skok do vedy

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí aj v roku 2018 zorganizovali vysokoškolskí pedagógovia Vedecký deň detí – VEDET, ktorý je určený pre deti z materských škôl a žiakov prvých ročníkov základných škôl z mesta Nitry. Ako hovorí samotný podtitul, ide o podujatie, vďaka ktorému robia malí škôlkari a školáci svoj prvý skok do vedy. Deti sa na pár hodín stali vedcami v oblasti fyziky, matematiky, biológie, geografie, ale aj ekológie, a tento rok si vyskúšali aj aké je to byť záchranármi. VEDET sa uskutočnil 1. júna 2018 v priestoroch Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Organizátori zo skúseností vedia, že deti predškolského a mladšieho školského veku majú záujem objavovať a spoznávať okolitý svet, chcú zistiť, ako svet funguje, a prečo tak funguje. Je potrebné tieto deti dostatočne zaujať a umožniť im objaviť čaro prírodných vied, aby o prírodné vedy v neskoršom období nestratili záujem.

Deti zisťovali ako je to s tou DNA

V snahe podporiť objavovanie a bádanie u týchto detí a priblížiť im prírodné vedy cez experimenty sa na Fakulte prírodných vied UKF v Nitre v spolupráci s občianskym združením VIAC AKO UČENIE rozhodli pripraviť pre deti z materských škôl vedecký deň detí VEDET s názvom Skok do vedy, ktorého cieľom je priblížiť deťom prírodné vedy a vedu ako takú.

...nechýbala ani chémia...

Odborníci z rôznych katedier Fakulty prírodných vied UKF si pre deti pripravili zaujímavé ukážky z jednotlivých oblastí, ktoré sú prispôsobené deťom daného veku.

Akým témam sa deti venovali?

Zo sveta mikroorganizmov sa prostredníctvom mikroskopu pozreli na baktérie z jogurtu, ktoré môžu pomôcť keď bolí bruško alebo na kvasinky, ktoré nájdeme vo výborných kysnutých koláčikoch. V botanike nesmel chýbať pohľad na jednotlivé časti kvitnúcej rastliny, ale aj rozoznávanie bodiek muchotráviek. Zvieratká deti preniesli do sveta lesa, pod lupou sa pozreli na kliešťa, ako aj ďalší hmyz a prehľad zvieracej ríše uzavreli psie plemená. Lákadlom na zvieracieho miláčika ale nebola len sekcia o zvieratkách. Deti si mohli vyskúšať a naprogramovať aj toho elektronického. V programe nechýbala ani matematika, chémia, geológia a už spomínaná prvá pomoc.

a nakoniec aj spomínaná prvá pomoc.

 

Informácie a foto poskytla: PaedDr. Ľubomíra Valovičová, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

(Foto z podujatia VEDET 2017)

Spracovala: ZVČ

Uverejnil: LČ

Súvisiace:

Články
Hore
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
Aurelium - centrum vedy
veľká noc 2019
Prechod VK na VND - jar
FVF 2019
Veda v Centre
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2018 články
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Slzy dokážu detegovať prítomnosť rôznych ochorení, dokonca každá slza je svojou štruktúrou jedinečná
Zistite viac