Lipidové ostrovčeky v jadrách buniek pomáhajú prepisu genetickej informácie

04. jan. 2019 • Biologické vedy

Lipidové ostrovčeky v jadrách buniek pomáhajú prepisu genetickej informácie

Možno ešte niečo nové objaviť v bunkovom jadre? Napriek téme, ktoré sa zdá byť dobre preskúmaná, priniesla skupina Pavla Hozáka z Ústavu molekulárnej genetiky AV ČR nové informácie.

Základom výskumu českého vedca Pavla Hozáka je syntéza ribonukleovej kyseliny RNA, ktorá patrí k najdôležitejším zložkám v ľudskom organizme a zodpovedá za prečítanie genetického kódu, teda prevedenie informácie z DNA do štruktúry proteínov. Až doteraz platila učebnicová pravda, že na syntéze RNA sa podieľajú len rôzne proteíny a nukleové kyseliny.

Kľúčový význam lipidov

Českí vedci však teraz zistili, že na tomto životne dôležitom a nesmierne komplikovanom procese sa zásadným spôsobom podieľajú aj niektoré lipidy. Ich článok publikoval prestížny medzinárodný časopis Journal of Cell Science. Bádatelia v ňom opisujú nukleárne lipidové ostrovčeky, ktoré špičkové svetelné a elektrónové mikroskopy zobrazujú ako miniatúrne guľôčky. Tie majú priemer iba 40 až 100 nanometrov. Tieto vynikajúce mikroskopické technológie sa v Ústave molekulárnej genetiky dlhodobo rozvíjajú, aj vďaka projektu Czech-BioImaging.

 bunková štruktúra

 Na snímke bunková štruktúra

Na povrchu týchto malých lipidových guličiek sa zachytávajú proteíny, ktoré čítajú genetickú informáciu z DNA a produkujú RNA, ale tiež novo syntetizované molekuly RNA. Nukleárne lipidové ostrovčeky teda zrejme slúžia ako platformy, na ktorých sa selektívne a koordinovane zhromažďujú proteíny, ktoré zaisťujú komplikované procesy čítania DNA a syntézy RNA. Bádatelia z tímu Pavla Hozáka sa teraz snažia potvrdiť hypotézu, že tieto jadrové lipidové ostrovčeky zohrávajú aj niektoré ďalšie dôležité regulačné úlohy v základných procesoch bunkového jadra.

 

Informáciu spracovala Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR v spolupráci s Václavom Hořejším, Ústav molekulární genetiky AV ČR (06. 12. 2018)

Foto: iStock Photo

Redigovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Hore
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
kúpa časopisov jún 2016
Bratislavská vedecká cukráreň
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2018 články
TAG História
TAG Spektrum vedy
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Slovenská veda
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Pohánka je vhodná surovina na výrobu bezlepkových výrobkov, neobsahuje glutén.
Zistite viac