Kto hľadá, nenájde

27. sep. 2016 • Biologické vedy

Kto hľadá, nenájde

Pre každého živočícha predstavuje zafarbenie a tvar tela veľmi dôležitý obranný mechanizmus. Chráni ho pred prirodzeným nepriateľom a predátorom umožňuje ľahšie sa priblížiť ku koristi.

V našej prírode žije veľká spoločnosť najrôznejších živočíchov. Niektoré sú pestro zafarbené a upútajú nás už na prvý pohľad. Iné majú zafarbenie fádne a nenápadné. Aký význam majú farby a tvar tela pre život živočíchov? Sú samoúčelné, alebo plnia určité funkcie? Nahliadnime do tajuplného života prírody, kde neustále, už po milióny rokov, prebieha neľútostný boj – boj o prežitie.

Zelená či hnedá sú v móde 

Prispôsobenie zafarbenia tela prostrediu, kde živočích žije, je najrozšírenejší spôsob maskovania v prírode. Využívajú ho mnohé druhy, ukrývajúce sa pred očami nepriateľa. Preto v prírode nájdeme veľa živočíchov zafarbených v rôznych odtieňoch zelenej alebo hnedej farby. Tento jav môžeme najčastejšie pozorovať pri bezstavovcoch, no stretneme sa s ním aj pri vtákoch alebo cicavcoch. Typickým príkladom je krutihlav hnedý (Jynx torquilla). Tento ďatľovitý vták má veľmi zaujímavé sfarbenie peria, ktoré ho v jeho prirodzenom prostredí dokonale maskuje.

Neviditeľné mláďatá

Mnoho druhov živočíchov sa pohybuje v odlišných prostrediach, a preto majú tzv. rozkladné zafarbenie. Na povrchu ich tela sa vyskytujú rôznofarebné, často veľmi kontrastné kresby. To sťažuje vnímanie obrysov tela živočícha a za určitých podmienok vytvára dojem jednoliateho splynutia s okolitým prostredím. Tento typ veľmi často pozorujeme na mláďatách rôznych druhov zvierat. Napríklad mláďa srnca, daniela alebo jeleňa má typické rozkladné zafarbenie. Dospievaním sa síce stráca, no v ranom veku je pre ne dôležité. Krátko po narodení sú totiž veľmi zraniteľné. Nevedia sa dostatočne rýchlo pohybovať, preto prevažnú časť dňa ležia odložené v úkryte. Ich hnedé zafarbenie je posiate bledými a tmavými škvrnami, opticky rozkladajúcimi tvar tela. V okolitom poraste ich dokonale maskuje.

Mladé srnča má typické rozkladné zafarbenie, ktoré ho výborne maskuje v lesnom poraste.

 

Splynú s prostredím

Veľmi zaujímavým fenoménom v živočíšnej ríši je prispôsobovanie farby tela živočícha farbe prostredia, v ktorom sa v tej chvíli nachádza. Tento zaujímavý jav môžeme pozorovať len pri niektorých druhoch. Z našich živočíchov takýto spôsob maskovania používa drobný pavúk – kvetárik (Misumena vatia), žijúci na kvetoch. Farbu svojho tela vie čiastočne prispôsobiť zafarbeniu kvetov. Aj známa rosnička zelená (Hyla arborea) patrí do tejto skupiny. Farbu tela síce nemení, ale v závislosti od prostredia ju zosvetľuje alebo stmavuje. Tento zvláštny úkaz si môžeme experimentálne overiť aj sami, keď rosničku umiestnime do tmavého alebo svetlého prostredia. Po čase zistíme, že zafarbenie rosničky sa výrazne mení.

Známa rosnička zelená je zaujímavá najmä tým, že v závislosti od prostredia vie zosvetliť alebo stmaviť svoje zafarbenie.

 

Autor: Ľubor Čačko

Foto: autor

Uverejnila: ZVČ

 

Pri prechádzkach prírodou sa pozorne pozerajme okolo seba a možno sa nám podarí odhaliť aj dokonale zamaskované živočíchy. Viac o tejto zaujímavej téme sa dočítate v časopise Quark (číslo 9/2016), ktorý nájdete v novinových stánkoch alebo si ho môžete predplatiť v elektronickej alebo papierovej verzii na www.quark.sk.

Súvisiace:

Hore
CVTI SR 80. výročie
QUARK
Prechod VK na VND
Noc výskumníkov 2018
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2017
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
TVT 2017 články
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Život na Antarktíde pod vrstvou ľadu hrubou 800 m je bohatý a pestrý.
Zistite viac