Kaspersky IoT Scanner má pomôcť používateľom ochrániť ich smart domácnosti pred kyberútokmi


Kaspersky IoT Scanner má pomôcť používateľom ochrániť ich smart domácnosti pred kyberútokmi

Podľa štatistík zverejnených spoločnosťou Gartner sa v súčasnosti používa viac ako 6 miliárd IoT zariadení po celom svete. Vďaka svojej zraniteľnosti sa mnohé z nich stali obeťami kybernetických hrozieb.  V máji tohto roku počet malvérových vzoriek, zameraných na tzv. smart zariadenia alebo zariadenia Internetu vecí (IoT), presiahol 7 tisíc. Oproti minulému roku ide o vyše 100 % nárast, pričom tento údaj sa vzťahuje len na vzorky zachytené technológiami Kaspersky Lab. Zdá sa, že IoT zariadenia sa tešia nielen veľkej popularite ich používateľov, ale stávajú sa čoraz obľúbenejším terčom kyberzločincov.

Práve preto sa spoločnosť Kaspersky Lab rozhodla sprístupniť bezplatnú aplikáciu Kaspersky IoT Scanner, ktorý informuje používateľa o každom jednom zariadení pripojenom na domácu Wi-Fi sieť a kontroluje úroveň bezpečnosti. Aplikácia je zatiaľ dostupná len na niektorých trhoch v testovacej beta verzii – k dispozícii na stiahnutie v obchode Google Play.

Viac informácií:
V máji tohto roku počet malvérových vzoriek, zameraných na tzv. smart zariadenia alebo zariadenia Internetu vecí (IoT), presiahol 7 tisíc. Oproti minulému roku ide o vyše 100 % nárast, pričom tento údaj sa vzťahuje len na vzorky zachytené technológiami Kaspersky Lab. Zdá sa, že IoT zariadenia sa tešia nielen veľkej popularite ich používateľov, ale stávajú sa čoraz obľúbenejším terčom kyberzločincov. Práve preto sa spoločnosť Kaspersky Lab rozhodla sprístupniť bezplatnú aplikáciu Kaspersky IoT Scanner, ktorý informuje používateľa o každom jednom zariadení pripojenom na domácu Wi-Fi sieť a kontroluje úroveň bezpečnosti. Aplikácia je zatiaľ dostupná len na niektorých trhoch v testovacej beta verzii.

IoT devices at risk
Podľa štatistík zverejnených spoločnosťou Gartner sa v súčasnosti používa viac ako 6 miliárd IoT zariadení po celom svete. Vďaka svojej zraniteľnosti sa mnohé z nich stali obeťami kybernetických hrozieb. V minulom roku otriasla celým svetom vlna DDoS útokov spusteným botnetom dnes už známym ako Mirai. Zariadenia napadnuté botmi Mirai sa ihneď po infekcii stali hračkami v rukách kyberzločincov.
Malvér Mirai v roku 2016 ukázal svetu, aké nebezpečné môžu byť IoT zariadenia v rukách kyberzločincov. História prvých pokusov o ovládnutie inteligentných zariadení malvérmi však siaha až do roku 2008.

Spoločnosti Kaspersky Lab sa však podarilo vyvinúť technológiu, ktorá dokáže ochrániť obľúbené IoT zariadenia a znížiť riziká ich zneužitia. V súčasnosti sprístupnila bezplatnú beta verziu aplikácie Kaspersky IoT Scanner, ktorá má pomôcť používateľom ochrániť ich smart domácnosti pred kyberútokmi.

1 issue foud
Aplikácia Kaspersky IoT Scanner je schopná automaticky identifikovať všetky smart zariadenia ako Wi-Fi routre, IP kamery, smart televízory, tlačiarne, ukladacie sieťové zariadenia NAS, herné konzoly, ale aj počítače, smartfóny či tablety pripojené k domácej sieti. Aplikácia si ich všetky zapamätá a posiela používateľovi upozornenie vždy, keď je k sieti pripojené alebo odpojené akékoľvek známe či neznáme zariadenie. Používateľ tak získa kontrolu nad všetkým, čo sa deje v danom momente v jeho sieti.Táto technológia skenuje všetky zraniteľnosti v zariadení, ako napr. v prípade, že sú otvorené pripájacie porty (takže sa k ním môže dostať každý, kto má prístup na internet), aplikácia Kaspersky IoT Scanner pošle používateľovi okamžite upozornenie a odporučí mu ihneď uzavrieť všetky prístupy. Navyše je schopná upozorniť používateľa na problémy s prístupovými heslami pre Wi-Fi routre, Telnet alebo SSH s cieľom ochrániť ich pred neautorizovaným prístupom.

„Poslaním spoločnosti Kaspersky Lab je ochrániť svet pred kybernetickými hrozbami. A nie sú to len prázdne slová. Každý deň vynakladáme nemalé úsilie na to, aby sme z internetu vytvorili bezpečnejšie miesto pre všetkých používateľov. Náš „arzenál” je dnes už vybavený množstvom voľne dostupných riešení, ktoré fungujú na rôznych platformách a plnia rozličné úlohy. Kaspersky IoT Scanner je len ďalším takýmto riešením v poradí, ktoré má zabezpečiť ochranu pre používateľov smart zariadení,” povedal Andrei Mochola, šéf sekcie Consumer Business v spoločnosti Kaspersky Lab.
Kaspersky IoT Scanner je dostupný na stiahnutie v testovacej beta verzii v obchode Google Play, v anglickom a ruskom jazyku, zatiaľ len pre tieto trhy – USA, UK, Rusko, Indiu, Austráliu, Kanadu, Južnú Afriku, Indonéziu, Taiwan, Bielorusko a Kazachstan.

 
 
Viac informácií nájdete na www.kaspersky.sk alebo www.kaspersky.com 

Informácie poskytla: Monika Révayová, Grayling.com.

Spracovala a uverejnila: Mária Izakovičová, NCP VaTpri CVTI SR

 

Súvisiace:

Hore
CVTI SR 80. výročie
Prechod VK na VND - jeseň
Extrapolácie 2018
Veda v Centre
TVT 2018
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2017
Utorok s psychológiou TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
Aurelium - centrum vedy
TVT 2017 články
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
V prírode sa občas môže vyskytnúť okrem bieleho snehu aj sneh rôznej farby – oranžový, červený ...
Zistite viac