Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Víťazi AMAVET-u hviezdili na 35. ročníku vedeckej súťaže EUCYS

VEDA NA DOSAH

Adam Kovalčík a Ľudmila Kvašňovská sa zaradili medzi špičku z 38 krajín a 90 projektov.

35. ročník vedeckej súťaže EUCYS. Zdroj: AMAVET

35. ročník vedeckej súťaže EUCYS. Zdroj: AMAVET

Slovensko opäť žiarilo na medzinárodnej vedeckej pôde stredoškolákov. Na 35. ročníku prestížnej európskej súťaže EUCYS (European Union Contest for Young Scientists) v poľských Katoviciach sa naši mladí vedci Adam Kovalčík a Ľudmila Kvašňovská zaradili medzi špičku z 38 krajín a 90 projektov vďaka svojim inovatívnym prístupom v oblasti vedy a techniky. Obaja postúpili na súťaž EUCYS ako víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVET 2023.

Druhé miesto

Adam Kovalčík, žiak Gymnázia z Nových Zámkov, zaujal a vyhral 2. miesto na európskej súťaži s projektom Dizajn a syntéza nových hemisyntetických parfumérskych zlúčenín založených na furánovej štruktúre z poľnohospodárskeho odpadu.

„V projekte som sa zameral na komplexný vývoj nových parfumérskych zlúčenín. Z kukuričného odpadu som pripravil 23 nových furánových zlúčenín, ktoré nachádzajú využitie ako vonné látky. Ak by sa proces industrializoval, bola by to cesta, ako vyrábať zelené a lacnejšie parfumy s až o 2400 percent nižšou emisnou stopou,“ vysvetlil Adam.

EUCYS mu priniesol nielen nové kontakty a priateľstvá, no i nové nápady a príležitosti na konferencie a vzdelávacie pobyty. „Je veľmi ťažké vybrať konkrétny zážitok, ale celkovo by som povedal, že to bolo spoznávanie nových kamarátov a spomienky, ktoré sme si s nimi vytvorili počas voľnočasových aktivít a výletov,“ dodal Adam o svojom zážitku zo súťaže EUCYS.

Ľudmila Kvašňovská a Adam Kovalčík. Zdroj: AMAVET

Ľudmila Kvašňovská a Adam Kovalčík. Zdroj: AMAVET

Štart vysokoškolskej kariéry

Ľudmila Kvašňovská, študentka Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne, prezentovala projekt Potential biomarkers of age-related chronic inflammation v kategórii medicína. „Dostala som skvelú a hodnotnú spätnú väzbu od hodnotiacej komisie a zároveň aj návrhy, ako môžem s projektom pokračovať ďalej. Okrem toho som mala možnosť spoznať všetkých ostatných súťažiacich, vďaka čomu mám veľa nových kamarátov nielen z Európy,“ povedala Ľudmila o svojich skúsenostiach.

Za najlepší zážitok považuje rozlúčkovú párty, ktorá sa konala posledný deň. „Po vyhodnotení opadol všetok stres a všetci sme si to veľmi užili.“ Výhra ceny CNIC pre ňu znamená: „Skvelý štart vysokoškolskej kariéry. Budem mať možnosť zistiť, ako funguje prestížne výskumné centrum CNIC v Madride, a zároveň je to super príležitosť na networking.“

„Poľské Katovice prekvapili svojou krásou. Aj keď počasie bolo celý týždeň zamračené a pršalo, nijako to neovplyvnilo entuziazmus Ľudky aj Adama, ktorí zanietene prezentovali výsledky svojej práce, čo bolo ocenené aj odbornou porotou. Účasť na súťaži EUCYS nie je len o výhre, ale najmä o komunikácii a spoznávaní nových ľudí, rovnako orientovaných na lepší svet. Držme si v tom palce a dovidenia o rok v Rige,“ dodáva vedúca slovenskej delegácie AMAVET-u Mgr. Mária Babinčáková, PhD.

Cestu víťazov Festivalu vedy a techniky AMAVET do Katovíc podporilo Občianske združenie priateľov dejín techniky a vynálezov, konkrétne Nadačný fond manželov Tabačikov.

Zdroj: Barbora Cíchová, koordinátorka súťaže Festival vedy a techniky AMAVET

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky