Impérium kremíka

27. sep. 2018 • Nanotechnológie

Impérium kremíka

V ríši polovodičov už od polovice 60-tych rokov minulého storočia vládne kremík. Je to skutočne najviac používaný polovodič na výrobu elektronických súčiastok od tých najjednoduchších až po super zložité integrované obvody. Tieto súčiastky môžete nájsť vo všetkých elektronických zariadeniach, ako sú mobily, počítače, práčky, vesmírne rakety... Nezaobídu sa bez nich ani SMART chytré" siete, domy, internet vecí, prenos dát, ale i energie.

Kráľ polovodičov

Obr. 2 Kráľ polovodičov

Ríša polovodičov prerástla do obrovského impéria, bez ktorého si dnešný život nevieme predstaviť. A nie je to tak dávno, kedy sa to všetko začalo. Polovodič – kremík bol objavený v roku 1824, prvá polovodičová dióda uzrela svetlo sveta v roku 1904. Tento rok tranzistor oslavuje 70 rokov od jeho prvého predstavenia odbornej verejnosti.

V Impériu kremíka, okrem mnohých iných, majú svoje miesto miniatúrne tranzistory, ktoré pracujú v procesoroch a pamätiach počítačov, ale i robustné výkonové tranzistory, bez ktorých by nemohli pracovať solárne elektrárne ani elektromobily.

Impérium kremíka

Obr. 3 Impérium kremíka

Je veľmi ťažké obsiahnuť v krátkosti všetkých príslušníkov a občanov tohto impéria. V každom prípade je toto impérium plné tajomstiev, noviniek, hektického pokroku a vynálezov. Ale požiadavky praxe sú stále náročnejšie: chceli by sme ešte rýchlejšie, menšie a výkonnejšie počítače, odolnejšie zariadenia voči vysokým teplotám i kozmickému žiareniu... Kremík je dnes však na fyzikálnych hraniciach svojich možností. Vedci preto hľadajú nové materiály.

S prednáškou na tému: Impérium kremíka vystúpi prof. Ing. Ľubica Stuchlíková, PhD. (na obr.),  zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, na Európskej noci výskumníkov 2018. V prednáške zdôrazní, že kremík stál pri zrode elektroniky, rastie a rozvíja sa s ňou. Vysvetlí čo je kremík a elektronika, bude sa venovať trendom v elektronike, novým materiálom, miniaturizácii elektronických zariadení až k nanotechnológiám. Predstaví tiež vybrané aplikácie elektroniky okolo nás, ktoré menia kvalitu nášho života.

Prof. Ing. Ľubica Stuchlíková, PhD., absolvovala Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V súčasnosti pôsobí ako pedagóg v Ústave elektroniky a fotoniky na pôde uvedenej fakulty. V oblasti výskumu sa zaoberá elektrickou charakterizáciou polovodičových štruktúr, prvkov a materiálov so zameraním na zisťovanie elektricky aktívnych defektov. V rámci vzdelávania sa venuje elektronickým prvkom a obvodom, počítačom podporovaným technickému vzdelávaniu a celoživotnému vzdelávaniu, vedeniu individuálnych a tímových projektov i výchove PhD študentov. Spolu so svojimi študentmi sa aktívne podieľa na vývoji interaktívnych e-learning vzdelávacích materiálov a edukačných hier. Jej prioritou je vzdelávanie, výchova nových elektrotechnických inžinierov a popularizácia vedy a techniky pre deti a mládež.

Prednáška sa uskutoční v piatok 28. 9. 2018 o 16.00 hod. vo V – klube, na Nám. SNP 12 v Bratislave. V – klub bude počas festivalu vedy Európska noc výskumníkov 2018 patriť maratónu vedecko-populárnych prednášok, diskusií a besied, ale aj interaktívnemu programu vo vedeckých stánkoch špeciálne zameraných na deti.

 

Informácie a foto poskytla: prof. Ing. Ľubica Stuchlíková, PhD.

Redigovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj: http://www.nocvyskumnikov.sk/program/prednaska/v-klub/255.html

Autor ilustrácií: Mgr. Martin Stuchlík

Súvisiace:

Hore
Veda v Centre
Prechod VK na VND - jeseň
Geosyntetika 2019
kúpa časopisov jún 2016
Bratislavská vedecká cukráreň
Atmosféra počas TVT 2018
QUARK
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
CVTI SR 80. výročie
TVT 2018 články
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Spektrum vedy
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
HPV pozitívny karcinóm je nádorové zvrhnutie buniek, v ktorých prebieha infekcia papilomavírusom.
Zistite viac