Hlava štátu na návšteve SAV

26. júl. 2017 • Iný

Hlava štátu na návšteve SAV

Prezident SR Andrej Kiska navštívil v stredu 19. júla 2017 Slovenskú akadémiu vied. Na Ústave polymérov, ktorý obstál v medzinárodnom hodnotení ako najlepší spolu s Ústavom etnológie, si pozrel Laboratórium kompozitných materiálov, XPS laboratórium či Laboratórium pre výskum biomateriálov. Činnosť týchto výskumných pracovísk mu predstavil riaditeľ ústavu Igor Lacík, členka predsedníctva SAV Mária Omastová, ale aj študentská osobnosť roka Veronika Némethová.

„V praxi tu vidieť, ako sa dá spájať teória s praxou, ako sú tu priamo pripravované a vyvíjané metódy pre liečenie cukrovky, pre liečenie rakoviny. Vidíme, ako sa dá spolupracovať s firmami z praxe a ako sa dokáže vytvoriť model, kedy výskum prináša praktické dôsledky na dopad ľudí, ale čo je veľmi dôležité, vytvára nezanedbateľne aj prísun finančných prostriedkov pre vedu. Myslím si, že presne o tom by sme mali dnes rozprávať  ako nachádzať modely prepájania vedy a výskumu s praxou, a to nielen z pohľadu samotnej akadémie vied, vysokých škôl  a univerzít, ale aj z pohľadu exekutívy. Ako by sa mala exekutíva zameriavať na to, aby toto prepojenie bolo úspešné,“ povedal prezident SR Andrej Kiska.

Prezident ďalej dodal, že vo svete bežne fungujú agentúry financované vládou, ktoré sú zamerané presne na to, aby spolufinancovali projekty prepojenia vedy a výskumu s praxou. Slovensko by malo tieto dobré príklady z praxe nasledovať.

„Je naozaj úžasné pre Slovenskú akadémiu vied a vôbec pre celú vedeckú prácu na Slovensku, keď najvyšší štátny predstaviteľ navštívi našu inštitúciu a my máme možnosť mu ukázať, že aj niektoré ústavy SAV ´hrajú ligu majstrov´. S touto podporou sa nám ľahšie presadzujú naše záujmy, ktoré sú oprávnené, či už ide o financovanie, stabilizáciu grantového systému, alebo ide o to, aby sme mali, ako aj pán prezident spomenul, zmysluplnú agentúru, ktorá bude priamo podporovať aplikovaný výskum a vývoj,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík.

 

Informácie a foto poskytla: Monika Hucáková, hovorkyňa predsedu SAV, Slovenská akadémia vied

Uverejnila: ZVČ

 

Hore
Aurelium - centrum vedy
CVTI SR 80. výročie
Veda v Centre
Prechod VK na VND
kúpa časopisov jún 2016
Bratislavská vedecká cukráreň
Atmosféra počas TVT 2017
QUARK
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2017 články
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Spektrum vedy
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Zvuk „pukania“ prstov spôsobujú bubliny v kĺbovej tekutine.