GTS Control – geografický taktický systém pomôže hasičom pri zásahu


GTS Control – geografický taktický systém pomôže hasičom pri zásahu

GTS Control – geografický taktický systém je spojenie HW a SW. HW predstavujú tagovacie kartičky (lokátori), ktoré dostanú hasiči pri vstupe do výškovej budovy. Veliteľ zásahu má v ruke tablet, kde vidí mapu budovy v jednotlivých poschodiach a zároveň aj lokalizuje svoju jednotku. Tým pádom urýchľuje zásah v budove. V prípade, že sa hasič dostane do nebezpečenstva, dokáže ho hneď lokalizovať a zachrániť ho.

Takto funguje projekt, ktorý realizuje Ing. Simona Lhotová – CEO zo Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, študijný program Technológia stavieb. Pripravila riešenie, ktoré pomáha zachraňovať ľudské životy záchranárov.

Svoj projekt predstavila v rámci študentských projektov  počas zaujímavého networkingového podujatia TECH INNO DAY 2018, konajúceho sa 18. apríla 2018 v Binariu na Starých Gruntoch v Bratislave. V poradí 5. ročník pripravil Univerzitný technologický inkubátor InQb v spolupráci s hlavným partnerom podujatia Nadáciou ESET a spoločnosťou ESET. Koná sa pod záštitou rektora STU prof. Ing. Roberta Redhammera, PhD.

GTS Control sa skladá z 3 častí: Mobilná aplikácia, Smart Stone a Lokátor pre záchranára. Smart stone sníma polohu objektov, zaznamenáva teplotu a ďalšie údaje. Mobilná aplikácia odosiela polohu telefónu do Smart stonu. Produkt je využiteľný v oblasti rescue, záchranárske zložky, systém 112. Vďaka nemu sa zefektívni evakuácia osôb v budove. Systém pomáha upovedomiť zamestnancov o nebezpečenstve, zaručuje rýchlu navigáciu k evakuačným východom a aj prehľad počtu osôb zostávajúcich v budove, je to rýchla voľba na privolanie pomoci.

„Sú rôzne monitorovacie zariadenia, výhodou tohto je, že máme komplet riešenie pre zákazníka či na strane záchranárov alebo vlastníkov budov. Preto je výhoda, keď sa to dá spojiť,“ uvádza Ing. Simona Lhotová – CEO.  

aplikácia pre záchranárov

Cieľovým zákazníkom produktu sú podľa nej hasiči z celého sveta, predovšetkým z miest, kde sú výškové budovy, homogénny terén, rozľahlé plochy. Systém prináša pre hasičov či záchranárov výhody ako informovanosť veliteľa zásahu o počte osôb v budove; pri použití lokátorov veliteľ môže vidieť rozmiestnenie svojej jednotky REAL-TIME; rýchla a efektívna záchrana osôb z budov; a v neposlednom rade sa znižuje riziko poškodenia majetku.

 

Informácie a foto poskytla: Ing. Simona Lhotová – CEO

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Podujatia
TECH INNO DAY 2018
18. apr. 2018 14.00 hod.
Hore
Aurelium - centrum vedy
FVF 2019
Veda v Centre
Prechod VK na VND - jar
Vedec roka 2018
kúpa časopisov jún 2016
Bratislavská vedecká cukráreň
Atmosféra počas TVT 2018
QUARK
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2018 články
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Spektrum vedy
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Cvičenie pôsobí aj na mozog.
Zistite viac