Drevo je naša budúcnosť

10. aug. 2018 • Stavebné inžinierstvo

Drevo je naša budúcnosť

Drevo je naša budúcnosť a v tomto duchu sa niesol aj návrh budovy a výber materiálov v prípade projektu Železničná stanica Štrba od autora Matúša Harčára. Ide o študenta Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (študijný odbor: Pozemné stavby, 1. ročník, magisterský stupeň štúdia), ktorý sa so svojim návrhom zapojil do súťaže „Stavby s vůní dřeva“.

Ako uvádza v popise svojho projektu, budova je navrhnutá podľa princípov trvalo udržateľného rozvoja na báze prírodných materiálov. „Vo veľkej miere boli použité CLT panely Stora Enso, drevovláknité DHF dosky a drevotrieskové OSB dosky. Ako hlavný nosný prvok boli použité rámové konštrukcie z lepeného lamel. dreva, ktoré sú plne priznané v interiéri budovy. Vzhľad a tvar budovy pripomína vzhľad Vysokých Tatier nachádzajúcich sa v pozadí budovy.“

ukážka súťažného projektu / návrh stanice Štrba

Témou aktuálneho ročníka súťaže je „Drevo je naša budúcnosť“. Súťaží sa v dvoch kategóriách: Drevené stavby – malé a Drevené stavby – veľké. Súťaž je neanonymná. Každú kategóriu hodnotia odborná porota a verejnosť zvlášť.

Ovplyvniť výsledky najväčšej študentskej súťaže zameranej na drevené stavby tak môže každý. Stačí navštíviť medzi 16. júlom a 31. augustom webovú stránku súťaže a hlasovať za niektorý z 51 študentských návrhov drevených stavieb. Do súťaže je prihlásených 63 študentov z 10 českých a slovenských fakúlt. Víťazi si rozdelia ceny v celkovej hodnote 230 000,00 Kč. Pripravená je i súťaž pre hlasujúcich o sadu drevených módnych doplnkov. Víťaza vyhlásia 11. septembra 2018.

Súťaž Stavby s vůní dřeva vyhlasuje Nadace dřevo pro život, pričom v roku 2018 ide už o 6. ročník. „Zámerne nezväzujeme súťažiacich konkrétnym zadaním. Stojíme o to, aby študenti ukázali, do akej miery je podľa nich drevo v stavebníctve variabilným materiálom. Všetky súťažné návrhy delíme na dve kategórie, a to Drevené stavby – malé (do 500 m3 obostavaného priestoru) a Drevené stavby – veľké (nad 500 m3 obostavaného priestoru). Do súťaže je možné prihlásiť nielen stavby domov, ale i rôzne rozhľadne, lávky a ďalšie drevené konštrukcie,“ uvádzajú organizátori súťaže.

Súťažné diela hodnotí ako odborná porota, ktorá sa skladá z významných architektov, stavbárov i investorov, tak široká verejnosť v rámci on-line verejného hlasovania. Všetci účastníci získajú zaujímavé skúsenosti už tým, že sa súťaže zúčastnia. Takmer pravidlom sa už stáva, že súťažiaci získajú vďaka svojej účasti vysnívané a prestížne pracovné miesta. „Prepojenie študentov a podnikov z odboru chceme podporovať, a preto chystáme nový projekt ´Kariéra s vůní dřeva´,“ dopĺňajú organizátori.

 

Zdroj informácií a fotografií:

https://www.drevoprozivot.cz/stavby-s-vuni-dreva/drevene-stavby-velke-2018/zeleznicna-stanica-strba-

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
QUARK
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
Marec mesiac knihy 2019
Veda v Centre
Prechod VK na VND - jar
kúpa časopisov jún 2016
Bratislavská vedecká cukráreň
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2018 články
TAG Spektrum vedy
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Slovenská veda
TAG História
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Hlavným hýbateľom výskumu kvarkovo-gluónovej plazmy je experiment.
Zistite viac