Dievčatá patria do IT


Dievčatá patria do IT

Informatika nie je geneticky spojená s mužmi. Dievčatá sú skvelé v IT a my ich potrebujeme viac.

Za väčšie zastúpenie žien v IT bojuje Aj Ty v IT. Lokálny projekt FIIT STU sa postupne rozšíril po celom Slovensku a už tretí rok oslovuje dievčatá na stredných školách.

Formou workshopov, stretnutí, mentoringových aktivít, poskytovaním informácií im ukazuje, čo vlastne robia informatici, a prečo je IT odvetvie skvelé aj pre ne. Reakcie dievčat i samotných pedagógov na tieto aktivity sú pozitívne, nakoľko umožňujú dievčatám spoznať oblasť, ktorá je v spoločnosti a zároveň na stredných školách považovaná za typicky mužskú.

 

Ako funguje Aj Ty v IT?

Aj ty v ITPripravované akcie komunikujeme na webovej stránke www.ajtyvit.sk či na facebookovej stránke. Oslovujeme priamo stredné školy a dievčatá, ktoré sa už aktivít zúčastnili, zároveň však reagujeme na dopyt zo strany škôl, ktoré nás žiadajú o zorganizovanie konkrétneho workshopu či stretnutia. Presúvame sa v rámci celého Slovenska, nakoľko všade sú dievčatá skvelé a každej chceme umožniť kontakt s IT svetom. Výsledky aktivít sa dostavili pomerne rýchlo – počas dvoch rokov vzrástol počet študentiek FIIT STU z 3 % na 10 %. Spoluprácu rozbiehame aj s Technickou univerzitou v Košiciach a Fakultou riadenia Žilinskej univerzity.

 

Naše aktivity podporil tiež projekt PopVaT, ktorého cieľom bolo popularizovať vedu a techniku a motivovať mladých ľudí k štúdiu prírodovedných a technických odborov.

 

Autor: Aj ty v IT

Ilustrácie: Aj ty v IT; NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
FVF 2019
Veda v Centre
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
QUARK
Aurelium - centrum vedy
veľká noc 2019
Prechod VK na VND - jar
TVT 2018 články
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Vibrodiagnostika je laicky povedané diagnostika vibrácií.
Zistite viac