Diamanty nie sú len na okrasu, dokážu vyčistiť vodu

03. nov. 2018 • Chemické vedy

Diamanty nie sú len na okrasu, dokážu vyčistiť vodu

Pri čistení odpadových, povrchových aj podzemných vôd sa využívajú tenké vrstvy bórom dopovaného diamantu vyrobené chemickou depozíciou z plynov vo vákuu. Navštívte na výstave Veda netradične stánok „Čistíme Slovensko diamantovými elektródami“ a spoznajte túto unikátnu technológiu.

Tieto tenké vrstvy diamantu po pripojení k elektrickej energii dokážu produkovať veľmi silné oxidanty schopné odstrániť z vody aj mimoriadne odolné a nebezpečné typy mikropolutantov, akými sú napríklad použité liečivá, drogy, pesticídy alebo baktérie rezistentné voči antibiotikám. Diamantové vrstvy je tiež možné použiť aj ako vysokocitlivé senzory pre zisťovanie prítomnosti týchto nebezpečných látok v životnom prostredí. „V našom stánku budete môcť vidieť simuláciu čistenia odpadovej vody na funkčnom modeli čistiarne vody, ktorá namiesto nebezpečných látok degraduje vodu zafarbenú potravinárskym farbivom. Výroba diamantov na Slovensku sa začala už v roku 1998. U nás si budete môcť pozrieť aj vystavenú špeciálnu plaketu s diamantovou vrstvou, ktorá bola vyrobená pri príležitosti 20. výročia výroby diamantov na Slovensku,“ hovorí Pavol Michniak z Fakulty elektrotechniky a informatiky, Ústav elektroniky a fotoniky Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.

Viac informácií o téme

*********************

Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR pripravuje v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku podujatie s množstvom zážitkov z vedy a techniky, ako ich nepoznáte. Interaktívna výstava o vede a technike „Veda netradične“ sa uskutoční v dňoch 8. a 9. novembra 2018 v priestoroch výstaviska INCHEBA v Hale A0. Oba dni budú brány výstaviska otvorené v čase od 9.00 do 19.00 hod. Vstup na podujatie bude umožnený so vstupenkou na Bibliotéku.

 

Informácie poskytol: Pavol Michniak, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Ústav elektroniky a fotoniky STU BA

Spracovala: Andrea Devánová, NCP VaT pri CVTI SR

Ilustračné foto: Pixabay.com /studiopratisaad0/

Uverejnil: LČ

Súvisiace:

Hore
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
TVT 2018 články
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Matematika je kráľovná, ale zároveň slúžka vied.
Zistite viac