Deň Európy 2018 v Bratislave, Košiciach a v Prešove

02. máj. 2018 • Spoločenské vedy

Deň Európy 2018 v Bratislave, Košiciach a v Prešove

Deň Európy je oslavou mieru a jednoty v Európe. Na Slovensku ho v tomto roku oslávime v dvoch termínoch, a to 4. mája v Košiciach a Prešove a 9. mája v Bratislave.  Pre  návštevníkov všetkých vekových kategórií je pripravený hudobný, zábavný i náučný program, súťaže, kvízy a ďalšie zaujímavosti.

Organizátormi Dňa Európy sú Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Európsky parlament – Informačná kancelária na Slovensku. Partnermi podujatia sú Úrad vlády SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, mestá Košice, Prešov a v Bratislave Magistrát hlavného mesta SR.

Deň Európy v Bratislave

Deň Európy v BratislaveOslavy Dňa Európy v Bratislave sa uskutočnia v stredu 9. mája 2018 od 10.00 do 22.00 hod. na Hlavnom námestí. Príjemnú atmosféru navodia kapely Bratislava Hot Serenaders a SAYS, ako aj pesničkárka Katarína Máliková, ktorá zaspieva na ľudovú nôtu. Na hlavnom pódiu sa vystriedajú tiež záujmové skupiny s vystúpeniami v slovenčine a v ďalších európskych jazykoch. V rámci sprievodného programu si môžete zmerať sily v súťažiach alebo sa zapojiť do kvízov. Pripravené budú aj kreatívne aktivity súvisiace s Európskou úniou a aktuálnym Európskym rokom kultúrneho dedičstva. 

V informačných stánkoch európskych veľvyslanectiev, kultúrnych centier, európskych sietí, ako aj v stánku Zastúpenia Európskej komisie a Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu, sa dozviete všetko, čo by ste chceli vedieť  o členských krajinách Európskej únie a o príležitostiach, ktoré Európska únia ponúka. Na záver celého dňa bude už tradične prekvapenie v európskom duchu!

Deň Európy v Košiciach

Deň Európy v KošiciachCelodenný program v Košiciach bude v piatok 4. mája 2018 od 9.00 hod. na Hlavnej ulici, s pódiom na Dolnej bráne. Pre Košičanov a návštevníkov mesta bude pripravený bohatý program plný zábavy, hudby a interakcie. Účastníkov určite zaujmú súťaže a hry na tému Európa v nás, interaktívne disciplíny, ale aj hudobné vystúpenia interpretov rôznych štýlov a žánrov. Pre záujemcov sú pripravené aj vedomostné súťaže, zamerané na Európsky parlament a Európsku úniu. Na súťažiacich čakajú zaujímavé ceny a na všetkých tombola.

V stánkoch Kancelárie Európskeho parlamentu a Zastúpenia Európskej komisie budú poskytovať informácie o zaujímavých projektoch podporených z prostriedkov Európskej únie, ako aj o ďalších možnostiach využitia týchto zdrojov v rámci rozvoja jednotlivých oblastí a regiónov Európy. Budú tam aj poslanci Európskeho parlamentu Richard Sulík, Ivan Štefanec a Monika Smolková.

V rámci programu „Deň košických škôl“ dopoludnia na pódiu predstavia svoje prezentácie stredné školy. Popoludní bude v podaní mladých talentovaných ľudí skutočná „Hudobná promenáda“. Milovníkov dynamickej živej hudby poteší košická kapela Shamrock Reheads, ktorá prinesie neustále meniace sa rytmy ovplyvnené írskymi motívmi. Celodenný program zavŕši koncert skupiny S Hudbou Vesmírnou. Ich melodické skladby určite roztancujú návštevníkov.

Deň Európy v Prešove

Deň Európy 2018 v PrešoveKancelária Európskeho parlamentu na Slovensku a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku tento rok po prvýkrát pripravujú v spolupráci s mestom Prešov symbolické narodeniny Európskej únie – Deň Európy v Prešove, ktorý sa uskutoční v piatok 4. mája 2018 od 9.00 hod. na Hlavnej ulici. Témou tohtoročného Dňa Európy je „Európa v nás“. Aj v Prešove budú pripravené súťaže a hry, interaktívne disciplíny, ale aj hudobné vystúpenia interpretov rôznych štýlov a žánrov. Vo vedomostných súťažiach, zameraných na znalosti o Európskom parlamente a Európskej únii, môžu zabojovať o zaujímavé ceny.

Svoje zastúpenie bude mať aj Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie so svojimi informačnými stánkami. Podporiť ich prídu  poslanci Európskeho parlamentu. Dopoludnia pri „Rannej káve s poslancom“ sa môžu účastníci osobne porozprávať s poslancami EP Richardom Sulíkom a Ivanom Štefancom.

Na pódiu sa dopoludnia predstavia so svojimi prezentáciami prešovské základné, umelecké a stredné školy, ktoré prinesú to najlepšie zo svojich repertoárov. Tešiť sa môžete na tanečné aj hudobné vystúpenia mladých talentov. Predstavenie plné zábavy, pokusov a zaujímavých poznatkov predvedie „Kúzelná fyzika“. Program vyvrcholí hudobným vystúpením mladej hudobnej formácie POMARANČ a autogramiádou skupiny S Hudbou Vesmírnou. 

Krátko z histórie Dňa Európy

Dňa 9. mája  si pripomíname výročie historickej Schumanovej deklarácie. Francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman vo svojom prejave prednesenom v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi  európskymi národmi. Jeho víziou bolo vytvorenie európskej inštitúcie, ktorá by riadila spoločný trh s uhlím a oceľou. O rok neskôr bola podpísaná zmluva, ktorá viedla K vytvoreniu takéhoto orgánu. Návrh Roberta Schumana je považovaný za začiatok budovania dnešnej Európskej únie.

 

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj:

https://ec.europa.eu/slovakia/events/europe-day_sk

https://www.facebook.com/events/123307718519171/

https://www.facebook.com/events/864656050412322/

http://www.europarl.europa.eu/slovakia/sk/spravodajstvo_a_aktivity/aktivity/aktivity2018/m-j-2018/de-europy-v-presove.html

Ilustračné foto: NCP VaT pri CVTI SR

Súvisiace:

Hore
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
TVT 2018 články
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Viac ako 10 % populácie trpí chorobami obličiek.
Zistite viac