AMAVET na Intel ISEF 2018

29. máj. 2018 • Iný

AMAVET na Intel ISEF 2018

V máji 2018 sa opäť konala v USA najväčšia a najprestížnejšia vedecká súťaž pre stredoškolákov z celého sveta Intel ISEF 2018. Stredoškolákov tentokrát privítali 13. – 19. mája v Pittsburghu, Pensylvánia, v meste ocele a stredisku Slovákov žijúcich v USA. Medzi známych Slovákov, ktorí tu žili, patrí Andy Warhol či Joseph Matthew Gaydos, prvý Slovák zvolený do snemovne reprezentantov USA. Mesto sa v poslednom polstoročí zmenilo z priemyselnej metropoly na popredné mesto v medicíne, technológiách a finančných službách. Aj preto sa práve tu konala najväčšia vedecká súťaž pre 1 792 talentovaných stredoškolských vedcov z 81 krajín sveta.

Slovensko, ako aj AMAVET reprezentovali 2 projekty, ktoré boli úspešné na celoslovenskom finále Festivalu vedy a techniky AMAVET 2017: Samuel Smoter a Miriam Feretová z Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša v Prešove s projektom „In vitro testovanie polyéter éter ketónu pomocou mezenchýmových stromálnych buniek”, v ktorom skúmali nový biomateriál so špecifickou štruktúrou. Nimi navrhnutý PEEK je biokompatibilný, 4-krát lacnejší a dokonca vďaka pórovitej štruktúre umožňuje bunkám porásť celú plochu. Druhý projekt predstavil odbornej porote matematik Dušan Daniel zo Spojenej školy sv. Františka Assiského v Malackách a to pod názvom „Symbol Levi-Civita v Hilbertovom priestore L2”, kde vytvoril všeobecný analytický nástroj na počítanie doteraz neriešiteľných úloh.

Celá súťaž trvala 7 dní. V prvý deň sa najskôr všetky krajiny predstavili, v stredu prezentovali svoje projekty pred vedcami, ktorí sú ich hodnotiteľmi a vo štvrtok predstavili svoj výskum pred širokou verejnosťou. Celkovým víťazom hlavnej ceny vo výške 75 000-tisíc dolárov sa tento rok stal 19-ročný Austrálčan Oliver Nicholls, ktorý navrhol a zostrojil prototyp autonómneho robotického čističa okien pre komerčné budovy, ako náhradu ľudskej sily pri nebezpečných výškových prácach na mrakodrapoch. Robot, ktorý je v podstate diaľkovo ovládaným dronom, dokáže vyletieť do výšky niekoľkých desiatok až stoviek metrov, zachytiť sa o rímsu a spustiť pomocou malých povrazov až k oknu. K oknu sa následne prisaje a pomocou výkonných dýz naň nanesie vodu. Špinu následne vyčistia rotačné kefy. Zariadenie je možné zostrojiť už za 2 300 dolárov, pričom v budúcnosti by mohlo nahradiť tradičné čistenie okien, ktorého cena sa môže pri mrakodrapoch vyšplhať až na 11-tisíc dolárov za jedno čistenie.

Okrem prezentácie svojho slovenského umu v Amerike sa Mirka, Samo a Dušan porozhliadli aj po Pittsburghskej univerzite, známej ako „Pitt“: „V československom salóniku sme s našimi projektmi oboznámili zástupcov Slovákov žijúcich v USA. Univerzita je známa vďaka výskumu a výučbe lekárskych odborov, filozofii, informačných technológií, tvorivému písaniu a verejných záležitosti. V súčasnosti Pitt navštevuje približne 27 500 študentov a prednáša tu viac ako 4 600 vyučujúcich. Salóniky jednotlivých krajín slúžia súčasne ako výukové miestnosti, aj napriek vysokej hodnote originálneho zariadenia každého z nich.“

Vedúcim slovenskej delegácie bol doc. Ing. Jozef Ristvej, PhD., prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline a predseda Asociácie pre mládež, vedu a techniku – AMAVET, ktorý po návrate na Slovensko úprimne konštatoval: „Veľké poďakovanie za reprezentáciu slovenských talentov v USA patrí najmä Nadácií Tatra Banky, AXA fondu spolu s Nadáciou Pontis a programu Stredoeurópskej nadácie (CEF) a spoločnosti Slovnaft, a. s. v ich programe Talenty Novej Európy za poskytnutie veľkej finančnej podpory. Z grantov boli hradené letenky, ubytovanie, náklady na projekt, ako aj náklady spojené s realizáciou projektu počas súťaží a výstav. Bez tejto finančnej podpory by bola značná časť výskumu a prezentácie jeho výsledkov takmer nerealizovateľná.“

 

Informácie poskytol: Ján Nemec koordinátor projektov AMAVET

Redigovala: ZVČ

Uverejnila: VČ

Súvisiace:

Hore
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
TVT 2018 články
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
6-násobná súmernosť snehových vločiek je spôsobená stavbou molekúl vody v štruktúre kryštálu ľadu.
Zistite viac